Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Apel - depunere documente
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Apel - depunere documente

Buna ziua ,
Am contestat in instanta un proces verbal de contaventie pentru neplata unei rovignete , intrucat am gresit numarul masinii , si am folosit un numar al unei masini pe care am vandut-o ca piese de schimb in 2018 . Am primit o sentinta favorabila , dar CNAIR a facut apel .:

As dori sa intreb :

1 .De ce primesc comunicarea ,, sub sanctiunea decaderii din dreptul de a nu mai depune probe si a invoca exceptii ", atata timp cat sunt in termen cu depunerea intampinarii , ?
Observ ca apelul a fost inregistrat in data de 20.05.2020 la registratura ,dar eu am primit in data de 02.07.2020 comunicarea , si am termen 15 zile .

2. La intampinare , banuiesc ca nu mai trebuie sa atasez documentele cu care ma apar, respectiv plata , factura de vanzare , nu ? Le-am depus cand am facut cererea de contestatie .

va multumesc .

doina-marieta, utilizator
1. Formularea este cea standard si vi se pune in vedere anticipat ce se intampla in cazul nedepunerii intampinarii in termenul legal. Termenul de 15 zile curge de la data primirii de catre dvs, indiferent de data redactariii adresei de inaintare.

2. Daca exista probe noi le depuneti atasat intampinarii, daca nu faceti trimitere la ceea ce deja exista la dosar. Nu le mai redepuneti