avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 395 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Declarație beneficiar real - ASOCIAȚIE
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Declarație beneficiar real - ASOCIAȚIE

Pentru asociații mai este necesar a se depune declarația de beneficiar real în contextul noilor modificări?
Cel mai recent răspuns: Liciu , utilizator 19:53, 12 Octombrie 2020
Acelasi lucru vreau sa mi-l clarific si eu...
La Registrul Comertului nu am reusit sa discut cu nimeni. Oare ar trebui aflat de la Min. Justitiei?

Multumesc
Vedeţi răspunsul de la linkul de mai jos:
www.avocatnet.ro/forum/discu...
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
nici nu aveati de ce sa vorbiti la Registrul Comertului ca ei nu au nimic de a face cu ONG. Legislatia spune la ora actuala ca da, ONG trebuie sa depuna declaratiile respective, termenul nou fiind de 1 noiembrie... exista un proiect de lege in Parlament pentru a scutie de aceasta declaratie asociatiile formate doar din persoane fizice, dar deocamdata e doar un proiect de lege....


radumititean a scris:

exista un proiect de lege in Parlament pentru a scutie de aceasta declaratie asociatiile formate doar din persoane fizice, dar deocamdata e doar un proiect de lege....


M-am gândit să mă duc luna aceasta la notariat pentru declaraţia beneficiarilor reali pentru anul 2021. Sunteţi de părere că ar fi mai bine de aşteptat până în decembrie în caz că se definitivează proiectul de lege şi devine lege?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
se mai poate astepta, dar nu pana in decembrie, pentru ca actualul termen legal de depunere este 1 NOIEMBRIE, deci eventual astaptat pana in ultima saptamana din octombrie, dar vorbit din timp cu un notar ce acte are nevoie, pe ce persoane interpreteaza ca ar trebui trecute in declaratie....

Alte discuții în legătură

Declaratia beneficiarului real se depune anual sau doar la modificare? camyfilip camyfilip Buna ziua. Am o asociatie infiintata in baza OG 26/2000, constituita atat din persoane juridice cat si persoane fizice. Declaratia beneficiarului real, avand ... (vezi toată discuția)
Depunere declaratie beneficiar real ong andrapanait andrapanait Buna ziua. Imi puteti confirma, printr-un document legal specific, prelungirea depunerii declaratiei privind beneficiarul real intr-o asociatie, pana la ... (vezi toată discuția)
Termen depunere al declaratiei privind beneficiarul real ionela11 ionela11 Buna ziua, Care este termenul de depunere al declaratiei privind benefciarul real? A fost modificata L129/2019 prin OUG 111/2021, astfel incat redevine ... (vezi toată discuția)