Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Declarație beneficiar real - ASOCIAȚIE
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Declarație beneficiar real - ASOCIAȚIE

Pentru asociații mai este necesar a se depune declarația de beneficiar real în contextul noilor modificări?
Acelasi lucru vreau sa mi-l clarific si eu...
La Registrul Comertului nu am reusit sa discut cu nimeni. Oare ar trebui aflat de la Min. Justitiei?

Multumesc
Vedeţi răspunsul de la linkul de mai jos:
www.avocatnet.ro/forum/discu...
nici nu aveati de ce sa vorbiti la Registrul Comertului ca ei nu au nimic de a face cu ONG. Legislatia spune la ora actuala ca da, ONG trebuie sa depuna declaratiile respective, termenul nou fiind de 1 noiembrie... exista un proiect de lege in Parlament pentru a scutie de aceasta declaratie asociatiile formate doar din persoane fizice, dar deocamdata e doar un proiect de lege....

radumititean a scris:

exista un proiect de lege in Parlament pentru a scutie de aceasta declaratie asociatiile formate doar din persoane fizice, dar deocamdata e doar un proiect de lege....

M-am gândit să mă duc luna aceasta la notariat pentru declaraţia beneficiarilor reali pentru anul 2021. Sunteţi de părere că ar fi mai bine de aşteptat până în decembrie în caz că se definitivează proiectul de lege şi devine lege?
se mai poate astepta, dar nu pana in decembrie, pentru ca actualul termen legal de depunere este 1 NOIEMBRIE, deci eventual astaptat pana in ultima saptamana din octombrie, dar vorbit din timp cu un notar ce acte are nevoie, pe ce persoane interpreteaza ca ar trebui trecute in declaratie....