Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Fisa de post
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Fisa de post

Buna ziua,
Este departamentul resurse umane obligat sa intocmeasca fisa postului? In afara de Codul Muncii, mai exista vreo lege care sta la baza intocmirii fiselor de post?

Cu stima,
Legea ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-art.13 În vederea asigurării condiţiilor de securitate şi sănătate în muncă şi pentru prevenirea accidentelor de muncă şi a bolilor profesionale, angajatorii au următoarele obligaţii:
d) să stabilească pentru lucrători, prin fişa postului, atribuţiile şi răspunderile ce le revin în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, corespunzător funcţiilor exercitate;
e) să elaboreze instrucţiuni proprii, în spiritul prezentei legi, pentru completarea şi/sau aplicarea reglementărilor de securitate şi sănătate în muncă, ţinând seama de particularităţile activităţilor şi ale locurilor de muncă aflate în responsabilitatea lor;
Angajatorul are obligatia legala, dar in functie de organigrama firmei distribuie sarcina unui compartiment al firmei.
Multumesc!