Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Contract de inchiriere
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Contract de inchiriere

Buna ziua, as dori sa stiu si eu ce acte ar trebui sa mai fac, in afara de contractul de inchiriere, pentru a fi protejata in cazul cand chiriasi nu platesc. As dori in cazul neplatii chiriei sau a utilitatilor sa pot intenta un proces pentru a recupera paguba si sa iasa chiriasii din propietatea mea. Cum ar trebui sa redactez acest act, ce legi ar trebui sa invoc pentru a putea sa demarez o actiune judecatoreasca, la neindeplinirea conditiilor din contractul de inchiriere. Va astept raspunsul si va multumesc anticipat.
Obligațiile locatarului - Caracterul executoriu -
Art. 1.798. - Cod civil.

Contractele de locațiune încheiate prin înscris sub semnătură privată care au fost înregistrate la organele fiscale, precum și cele încheiate în formă autentică constituie titluri executorii pentru plata chiriei la termenele și în modalitățile stabilite în contract sau, în lipsa acestora, prin lege.

Contractul poate fi inregistrat la ANAF, pentru a fi titlu executoriu, ori poate fi autentificat la notar.

Acesta este titlu executoriu pentru chirie, nu si pentru utilitati , spre exemplu.

Daca nu este achitata chiria, conform clauzelor contractuale, va adresati executorului judecatoresc.

Pentru alte pretentii, de natura financiara, ce deriva din contractul de inchiriere perfectat, va puteti adresa instantei de judecata.

O zi frumoasa,

av .Stoica Ioana.
Exact, dupa
cum corect a invederat distinsa colega, mergeti la notar pentru a avea un titlu executoriu si a evita viitoare litigii!