avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 798 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

Nascut 23 1 1953 vechime munca 36 ani din care 32 ani minus 3 luni somaj in grupa ii de munca.Cand pot iesi la pensie Acum somer. Am citit undeva ca cei care au lucrat cel putin 25 ani in conditii speciale au reducere cu 15 ani Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Bruta , utilizator 08:47, 17 Decembrie 2009
1. Pentru ca ati lucrat 32 de ani in grupa a II-a beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare (65 de ani) cu 7 ani si 6 luni.
2. Puteti iesi la pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu Iulie 2010, respectiv la implinirea varstei de 57 ani si 6 luni.
3. Grupa a II-a nu inseamna conditii speciale.
Ultima modificare: Miercuri, 16 Decembrie 2009
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Se pare ca din cei 32 ani de gr. II, lipsesc 3 luni (somaj), urmand ca reducerea varstei sa fie cu 7 ani. Drept pensie limita varsta = 23.01.2011
!!! Din curiozitate, ne puteti spune in ce perioada ati lucrat in Gr. II de munca si ati realizat acei ~ 32 ani?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcularea varstei de pensionare mgeobrai mgeobrai Tatal meu este nascut in iunie 1952. Are 40 de ani vechime dintre care 3 ani si 7 luni grupa a II a calculata. Cand ar putea iesi la pensie? (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie? petea petea Sunt nascut pe 23-01-1953 Am 36 ani vechime in munca, din care 31 ani si 8 luni, in grupa a II a de munca. Cand pot iesi la pensie? Cu cat se reduce exact ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partial morosanucarmen morosanucarmen Sint nascuta in decembrie 1953, deci am 54 ani si 7 luni . In prezent nu mai lucrez Cind pot sa ies la pensie avind in vedere urmatoarele: - vechimea ... (vezi toată discuția)