Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

Nascut 23 1 1953 vechime munca 36 ani din care 32 ani minus 3 luni somaj in grupa ii de munca.Cand pot iesi la pensie Acum somer. Am citit undeva ca cei care au lucrat cel putin 25 ani in conditii speciale au reducere cu 15 ani Multumesc.
1. Pentru ca ati lucrat 32 de ani in grupa a II-a beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare (65 de ani) cu 7 ani si 6 luni.
2. Puteti iesi la pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu Iulie 2010, respectiv la implinirea varstei de 57 ani si 6 luni.
3. Grupa a II-a nu inseamna conditii speciale.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Se pare ca din cei 32 ani de gr. II, lipsesc 3 luni (somaj), urmand ca reducerea varstei sa fie cu 7 ani. Drept pensie limita varsta = 23.01.2011
!!! Din curiozitate, ne puteti spune in ce perioada ati lucrat in Gr. II de munca si ati realizat acei ~ 32 ani?