Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Tichete de masa si CAS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Tichete de masa si CAS

Valoarea bruta a tichetelor de masa este purtatoare de CAS ? Stiam ca se ia in considerare la venitul brut dupa care se face punctajul de pensie. Daca s-a schimbat legislatia , spuneti-mi de cand si ce lege.
Multumesc
george-neagu, moderator
Din punct de vedere fiscal, tichetele de masă acordate conform legii pentru fiecare zi lucrătoare se includ în baza de calcul a impozitului pe venitul din salarii, dar nu se includ în baza de calcul a contribuțiilor sociale (CAS, CASS și CAM).
[ link extern ] /
george-neagu, moderator