Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Bună ziua ! Soacra mea,după moartea tatălui său in 1994 a renuntat la casa părintească,cu curte ,sură, in favoarea fratelui său,cea ce este specificat in certificatul de mostenire . Terenurile extravilante ( arabile si fîneată ) au fost impărtite verbal cu fratele său. Între timp a murit si fratele, rămînînd mostenitori cei doi copii ai lui.
Anul acesta s-a vîndut un teren si la intocmirea contractului de vînzare-cumpărare in fata notarului, notarul a comunicat că soacra mea nu primeste nici o parte din pretul terenului respectiv,datorită că ulterior a apărut o lege ,care cu succesiunea renuntată in 1994 dezmosteneste si din terenurile arabile. Precizez că după terenurile impărtite verbal cu fratele său , soacra mea plătea impozitele regulat.
Întrebarea mea ar fii : Care este legea respectivă apărut ulterior ,si vă rog un sfat ,cum putem deveni mostenitori legali a terenurilor împărtite verbal ?
cea ce este specificat in certificatul de mostenire .

Ce mai exact ? daca a renuntat la mostenire, a renuntat la tot ce putea mosteni dupa tata.
(1) Succesibilul care renunţă este considerat că nu a fost niciodată moştenitor.

asta zice legea nou, dar si cea aplicabila la data aia, zicea la fel.

era bine daca la data respectiva, i se explica ce semneaza
gi-jane2, moderator