avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1100 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Disponibilizare la locul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Disponibilizare la locul de munca

Buna seara! Vorbesc in numele unui prieten care lucrează la o societate care este in insolventa si disponibilizeaza dar ii obliga sa semneze forțat cererea de disponibilizare colectiva.Va intreb daca este legal acest mod de a demisiona.Va trimit atasat cererea care ar trebui semnata de catre angajat.Ce sa faca sa semneze sau nu ?
Ultima modificare: Luni, 13 Iulie 2020
gici, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:49, 14 Iulie 2020
Disponibilizarea nu este acelasi lucru cu demisia.

Ce este mentionat in acel document ?
.. SUNT OBLIGATI DE CATRE SOCIETATE SA SEMNEZE ACEA CERERE DE DISPONIBILIZARE COLECTIVA..

Cornel Vasile a scris:

Disponibilizarea nu este acelasi lucru cu demisia.

Ce este mentionat in acel document ?

V-am intrebat ce se mentioneaza in acea cerere ?


Obs.
Nu mai citati raspunsurile primite ... apasati direxcti butonul "Raspunde"

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ma confrunt cu urmatoarea situație. am primit decizia de încetare ... Iarmilka Iarmilka Ma confrunt cu urmatoarea situație. Am primit decizia de încetare a contractului semnata de director iar șeful nu vrea să semneze nota de lichidare. ... (vezi toată discuția)
Poate angajatorul sa dea afara o femeie insarcinata? murgusergiu murgusergiu buna seara,am si eu o mica nelamurire: sotia este insarcinata in 9 sapt. lucreaza la o firma de aprox 2 ani,si lucreaza la 2 grade timp de 16 ore pe zi. din ... (vezi toată discuția)
În cazul in care o persoana vine la munca si dupa 1 ora invoca ... S_GABYTA_80 S_GABYTA_80 În cazul in care o persoana vine la munca si dupa 1 ora invoca motive personale sau medicale si doreste sa plece, cum este pontat? In contractul colectiv de ... (vezi toată discuția)