Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am cumparat o vcasa care nu respecta proiectul
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am cumparat o vcasa care nu respecta proiectul

Am cumparat o casa de la o persoana fizica si discutand cu constructorul despre posibilitatea de a transforma podul nelocuibil in locuibil acesta mi-a spus ca intre etaj si podul nelocuibil nu este un planseu de beton armat cu izolatie ca in proiect ci o structura de profile aluminiu si rigips. Constructorul mi-a spus ca a primit o hartie semnata de persoana fizica de la care am cumparat casa prin care a fost instructat sa inlocuiasca planseul de beton armat cu structura de rigips.
Acest lucru constituie o incalcare a autorizatie de construire ? Poate afecta structura constructiei ?
Ce pot sa fac ?
Multumesc
Modificare de soluție tehnica autorizata trebuie realizata pe baza de Dispoziție de Șantier dacă legea o permite sau reautorizata lucrarea în cauză.
Părerea mea e ca ar fi trebuit reautorizata lucrarea, dat fiind modificarea arătată de dvs.
Art. 67 din Ordinul 839 prin care se aproba Normele metodologice de aplicare a legii 50 din 1991, prevăd aceste aspecte.
Multumesc. Pot sa-i fac raspunzatori pe constructor sau pe cel care a investit pentru aceasta modificare ? Mai ales ca ar putea afecta rezistenta constructiei si clar afecteaza functionalitatea intrucat izolatia din proiect nu exista ?
Frigioiu52, utilizator
Pai binenteles, adica rezistenta nu este cea din proiet si pretul vanzarii catre dvs., nu este serios deorerece imobilul prezinta vicii de rezistenta, care se vor mentine pe durata existentei constructiei in lipsa unor masuri de consolidare si punere in siguranta.