avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Imi poate fi executata silit mașina?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Imi poate fi executata silit mașina?

buna ziua
Am si eu o intrebare .:
As dori sa înmatriculez o mașină pe numele meu insa am câteva datorii către doua firme de recuperări creanțe care mi au pus și o poprire pe conturi
As dorii sa stiu daca cumva executarea silita se poate pune și pe bunurile mobile respectiv madina daca o înmatriculez pe numele meu!
Menționez ca datoriile sunt către firme de recuperări in urma unei datorii către Telekom si una catre Providrnt
Sumele nu depășesc 3000 lei!
Stiu ca nu voi putea scoate certificatul fiscal daca nu plătesc datoriile ulterior înmatriculării insa as dori sa știu dacă exista riscul sa mi se pună vreun sechestru pe masina sau asta e doar in cazul băncilor?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Luciann739 , utilizator 21:52, 30 Iulie 2020
sumele sunt mici ca sa se complice sa urmareasca si masina.
Stiu ca nu voi putea scoate certificatul fiscal daca nu plătesc datoriile ulterior înmatriculării

nu stiti bine.. nu sunt datorii catre stat , asa ca puteti vinde fara probleme daca nu e sechestru pus.
Revin și eu cu o intrebare
In cazul în care as scoate doar numere provizorii(nr rosii) pe numele meu și ulterior as trece masina pe numele altei pers la înmatriculare mai poate fi urmarita silit?
Apare undeva ca fiind pe numele.meu doar cu numerele provizorii?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare bunuri mobile conditii Luciann739 Luciann739 buna ziua Am si eu o intrebare .: As dori sa înmatriculez o mașină pe numele meu insa am câteva datorii către doua firme de recuperări creanțe care mi ... (vezi toată discuția)
Numere provizorii auto,apare la fisc? Luciann739 Luciann739 Buna seara Am si eu o intrebare... daca se ia o masina adusa de afara (Elvetia) madina fiind radiata adusa pe platforma la care s a plătit vama pe numele ... (vezi toată discuția)
Legal, pot solicita emiterea unor numere rosii noi? marixmx marixmx am cumparat o masina de la o pers. din oradea ,masina fiind adusa din belgia pe o firma din romania,firma a vandut-o unei pers fizice,iar pers respectiva ... (vezi toată discuția)