Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Numere provizorii auto,apare la fisc?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Numere provizorii auto,apare la fisc?

Buna seara
Am si eu o intrebare... daca se ia o masina adusa de afara (Elvetia) madina fiind radiata adusa pe platforma la care s a plătit vama pe numele meu(eu aducând o) la care se dorește scoaterea numerol roșii insa nu doresc ca masina sa fie înmatriculată pe numele meu care este procedura?
Daca scot doar nr provizorii pe numele meu dupa care fac act de vânzare cumpărare pe numele proprietarii..masina va figura la vreo administrație pe numele meu?
Mai Exact am o executare silita pe conturi de 5000 de lei
Imi este frică să nu fie executata silit masina daca figurează undeva pe numele meu !
Masina fiind din afara spațiului UE a trebuit sa i achit eu taxa vamala in Austria și apare achitata pe numele propriu!
Pot scoate nr roși fara sa imi fac probleme de executare si apoi sa perfectuez contract de vanz cump?
Luciann739, utilizator
sunteti obligat sa va inregistrati vehiculul la primaria locala in termen de 30 zile de la importul in Romania. numerele rosii nu presupun obligativitatea inregistrarii la primarie.
orice client care vrea sa inmatriculeze masina o sa va ceara fiscalul, ceea ce inseamna ca inainte de vanzare trebuie s-o declarati la primarie.
Asta însemnând implicit ca firmele de creanțe nu pot executa silit masina nefiind declarata pe numele meu?
Datoria e relativ mica 4000 lei!
De asemenea inca o mențiune.. madina este adusa de mine personal din Elveția.. taxa vamala fiind achitata pe numele meu..pot 3xista probleme la înmatricularea pe numele noului proprietar daca acesta achiziționează masina de la mine cand inca are nr rosii?

Adrian Dimitriu a scris:

sunteti obligat sa va inregistrati vehiculul la primaria locala in termen de 30 zile de la importul in Romania. numerele rosii nu presupun obligativitatea inregistrarii la primarie.
orice client care vrea sa inmatriculeze masina o sa va ceara fiscalul, ceea ce inseamna ca inainte de vanzare trebuie s-o declarati la primarie.

1. va tot impiedicati in numerele rosii; faptul ca aveti numere rosii pe masina inseamna ca politia va lasa sa circulati temporar (max 3 luni in total), dar nu inseamna ca masina e inmatriculata.
numerele rosii sunt echivalentul dovezii pe care politia v-o inmaneaza cu ocazia retinerii permisului de conducere: aveti dreptul sa mai conduceti inca 30 zile, dar permis nu mai aveti.
2. revenind la discutia cu vanzarea masinii in tara: orice client care cumpara, in scopul inmatricularii, o masina de la o persoana fizica are nevoie de un fiscal. daca o cumpara pentru piese, nu.
3. confundati proprietatea asupra masinii (certificata de facturile de achizitie si declaratia vamala de import) si dreptul de a o conduce pe sosele (asigurata prin inmatriculare). daca nu va declarati masina la primarie ea va fi doar mai greu de gasit. executorii au tot felul de mijloace legale la dispozitie.
Va multumesc mult pt rabdare
Ca sa fiu explicit si concret ideea este in felul urmator:
Masina nu este a mea eu doar am adus-o in tara pt iubita mea... insa la vama nu s a putut face tranzit si a trebuit sa achit eu taxele vamale pe numele meu!
Motivul pentru care insist este ca am înțeles ca de moment ce eu am platit vama eu tre sa fiu si cel care scoate numerele provizorii si ulterior sa o trec pe numele iubitei la inmatricularea definitivă
Masina in momentul de fata este radiata din Elvetia si nu este inmatriculata nicaieri
Fiscalul il pot scoate fara probleme... nu am datorii la fisc sau catre stat, datoria mea este o creanță vandute de compabia Telekom catre o firmă de recuperari..si temerea mea este sa nu iau nr provizorii si sa imi fie luata masina care nici macar nu imi apartine....
Ma puteti sfatui care ar fi cea mai buna modalitate de a proceda?

Adrian Dimitriu a scris:

1. va tot impiedicati in numerele rosii; faptul ca aveti numere rosii pe masina inseamna ca politia va lasa sa circulati temporar (max 3 luni in total), dar nu inseamna ca masina e inmatriculata.
numerele rosii sunt echivalentul dovezii pe care politia v-o inmaneaza cu ocazia retinerii permisului de conducere: aveti dreptul sa mai conduceti inca 30 zile, dar permis nu mai aveti.
2. revenind la discutia cu vanzarea masinii in tara: orice client care cumpara, in scopul inmatricularii, o masina de la o persoana fizica are nevoie de un fiscal. daca o cumpara pentru piese, nu.
3. confundati proprietatea asupra masinii (certificata de facturile de achizitie si declaratia vamala de import) si dreptul de a o conduce pe sosele (asigurata prin inmatriculare). daca nu va declarati masina la primarie ea va fi doar mai greu de gasit. executorii au tot felul de mijloace legale la dispozitie.

Luciann739, utilizator
O declari și o scoți de la fisc în aceiași zi, și gata, nu au când sa observe ca ai bun pe numele tău.