Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... O lamurire in legatura cu somajul tehnic.
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

O lamurire in legatura cu somajul tehnic.

Lucrez intr-un lant de cinematografe ce inca se afla sub restrictii din cauza pandemiei. Pe timpul starii de urgenta toti angajatii au primit somaj tehnic. De la 1 iunie am fost informati prin email ca suspendarea contractelor trece de la litera c. somaj tehnic la litera f. forta majora, iar pe luna iunie niciun angajat nu a mai primit somajul. Guvernul spune totusi altceva si anume :Prevederile art. XI şi XV din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 30/2020 (...) se aplică în continuare, fără întrerupere, de la data de 1 iunie 2020, pentru toate domeniile de activitate în care se menţin restricţii în condiţiile stabilite prin acte ale autorităţilor competente, până la ridicarea acestora, dar nu mai târziu de data de 31 decembrie 2020" As dori o lamurire daca firma greseste in cazul asta si ce e de facut. Va multumesc.
In aceasi situatie este mama mea insa ea a fost anuntata abea pe 20 iulie in data cand trebuia sa primeasca o transa din somaj ,oare nu ne poate lamurii nimeni?

Radu07 a scris:

Lucrez intr-un lant de cinematografe ce inca se afla sub restrictii din cauza pandemiei. Pe timpul starii de urgenta toti angajatii au primit somaj tehnic. De la 1 iunie am fost informati prin email ca suspendarea contractelor trece de la litera c. somaj tehnic la litera f. forta majora, iar pe luna iunie niciun angajat nu a mai primit somajul. Guvernul spune totusi altceva si anume :Prevederile art. XI şi XV din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 30/2020 (...) se aplică în continuare, fără întrerupere, de la data de 1 iunie 2020, pentru toate domeniile de activitate în care se menţin restricţii în condiţiile stabilite prin acte ale autorităţilor competente, până la ridicarea acestora, dar nu mai târziu de data de 31 decembrie 2020" As dori o lamurire daca firma greseste in cazul asta si ce e de facut. Va multumesc.