avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 386 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Schimbare nume salariat Revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Schimbare nume salariat Revisal

Buna ziua! In cazul unei salariate care s-a casatorit in data de 03.07.2020 si si-a schimbat numele, care este termenul de transmitere in Revisal a modificarii? Mentionez ca buletinul l-a adus abia astazi cu numele modificat. Stiu ca inainte termenul era de 20 de zile lucratoare... dar acum am gasit un document unde scrie ca transmiterea se face in 3 zile lucratoare...

Multumesc frumos pentru ajutor!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:38, 16 Iulie 2020
Orice modificare a datelor prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a) si b) din HG 905/2017 se transmite la inspectoratul teritorial de munca in termen de 3 zile lucratoare de la data aparitiei modificarii.

art.3
....
(2) Angajatorii prevazuti la art. 1 completeaza registrul in ordinea angajarii persoanelor, cu urmatoarele date, fara a avea caracter limitativ:
a) datele de identificare ale angajatorului persoana fizica sau juridica de drept privat, respectiv institutie/autoritate publica/alta entitate juridica care angajeaza personal in baza unui contract individual de munca, cum ar fi: denumire, cod unic de identificare - CUI, codul de identificare fiscala - CIF, sediul social si numele si prenumele reprezentantului legal - pentru persoanele juridice, respectiv: numele, prenumele, codul numeric personal - CNP, domiciliul - pentru persoanele fizice;
b) datele de identificare ale salariatilor, cum ar fi: numele, prenumele, codul numeric personal - CNP, cetatenia si tara de provenienta - Uniunea Europeana - UE, non-UE, Spatiul Economic European - SEE;
......
Orice modificare a datelor prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a) si b) din HG 905/2017 se transmite la inspectoratul teritorial de munca in termen de 3 zile lucratoare de la data aparitiei modificarii.

art.3 HG 905/2017
....
(2) Angajatorii prevazuti la art. 1 completeaza registrul in ordinea angajarii persoanelor, cu urmatoarele date, fara a avea caracter limitativ:
a) datele de identificare ale angajatorului persoana fizica sau juridica de drept privat, respectiv institutie/autoritate publica/alta entitate juridica care angajeaza personal in baza unui contract individual de munca, cum ar fi: denumire, cod unic de identificare - CUI, codul de identificare fiscala - CIF, sediul social si numele si prenumele reprezentantului legal - pentru persoanele juridice, respectiv: numele, prenumele, codul numeric personal - CNP, domiciliul - pentru persoanele fizice;
b) datele de identificare ale salariatilor, cum ar fi: numele, prenumele, codul numeric personal - CNP, cetatenia si tara de provenienta - Uniunea Europeana - UE, non-UE, Spatiul Economic European - SEE;
......

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua in cat timp trebuie schimbate actele la locul de munca ... vladutileana@yahoo.com vladutileana@yahoo.com Buna ziua In cat timp trebuie schimbate actele la locul de munca in urma unui divort dupa ce eu mi-am reluat numele anterior,avand in vedere ca in curand ... (vezi toată discuția)
Transmitere in revisal schimbare domiciliu angajat mariamarineci mariamarineci Buna ziua, Daca un angajat si-a schimbat domiciliul in CI, transmiterea in revisal se poate face oricand? Termenul de 20 zile nu se aplica si pentru ... (vezi toată discuția)
Termene revisal stela chelner stela chelner Buna ziua Va rog care este termenul pentru transmitere in revisal schimbare nume salariat si pentru modificare functie. Va multumesc. (vezi toată discuția)