Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Copilul meu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Copilul meu

Buna ziua ! Vin si eu cu o problema , tatal copilului mei a dat in mine astazi pentru simplul fapt ca nu am vrut sa ii las copilul sa plece cu el , a zis ca o sa ma bata si mai rau , nu este prima data cand a dat in mine , de multe ori m-a jigneste ma loveste ! Vreau sa iau copilul si sa plec dar problema este ca alocatia copiluluo este pe numele lui tin sa mentionez ca nu suntem casatoriti , as vrea sa ii iau copilul pentru nesimtirea care o dobandeste de fata cu copilul m-a prins de gat ! Se poate sa ii iau copilul ? O sa fie greu ? Voiam sa va dpun ca eu mi-am facut mutatia pe buletin aici unde stau cu el , dar nu suntem casatoriti ! Ma va afecta cu ceva ? Parinti lui spun ca imi pot lua copilul imediat ! Eu sunt inca in prenatal pana in decembrie , dupa as vrea sa ma duc la munca inapoi ! Imi poate lua copilul ? Va rog ajutati-ma sunt disperata !
Mergeti la INML sa obtineti un certificat medico legal daca v-a lasat urme, la politie sa obtineti un ordin provizoriu de protectie iar daca plecati, clar luati si copilul si solicitati in instanta stabilirea domiciliului minorului la dvs, pensie de intretinere, etc.
Nu mi-a lasat urme asta este , dar ma jigneste ma loveste ! Dar nu raman semne ! Unde ma pot duce acum ? La politie ?
Mai voiam sa intreb , cati banii ma v-a duce totul ! Va tog frumos ! Si multumesc pentru raspuns !
Ar trebui sa alegeti un avocat la care sa mergeti la o consultatie juridica prima data pentru a discuta pe larg...dar da, si la politie insa daca nu aveti semne va fi dificil sa demonstrati necesitatea emiterii ordinului provizoriu!