Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Bună ziua, din naivitate si incredere oarba am ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Bună ziua, din naivitate si incredere oarba am imprumutat o ...

Bună ziua, din naivitate si incredere oarba am imprumutat o suma de bani (cateva mii de lei) unei persoane in promisiunea ca într-o luna ii va returna inapoi. Tot ce am in schimb ar fi niste mesaje de pe facebook in care se discuta despre asta. Se poate sa rezolv cumva problema legal? Ar mai exista persoane ce au aceiasi problemă cu persoana respectiva. Multumesc pentru orice sfat
Mesajele nu au nici o valoare,în lipsa unei chitanțe de mana sau a contractului de împrumut autentificat la notar nu aveti ce sa faceti.Incercati sa obțineți de la persoana respectiva macar o declaratie/chitanță de mana prin care recunoaște împrumutul. Șansele unei plângeri penale sunt mici iar soluționarea acesteia durează ani.Poate fi o varianta de intimidare atunci când o să realizați că practic în civil nu sunt sanse...
Incepeti cu o somatie prin avocat!
Daca somatie nu produce efecte trebuie sa intentati o actiune in raspundere civila contractuala, solicitand restituirea sumei imprumutate!
Pentru a se admite proba cu martori, desi obiectul actului juridic depaseste suma de 250 lei, va trebui sa faceti dovada imposibilitatii morale de incheiere a contractului (de pilda, dovediti ca sunteti rude, prieteni, etc).
Prin urmare, aveti sanse doar daca puteti dovedi imposibilitatea morala de perfectare a unui contract!
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Va mulțumesc frumos pentru atenție si informații