Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Colet extern oprit la vama
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Colet extern oprit la vama

Buna seara,

Am primit un colet extern, din Rusia. Continutul: oje. Am fost la oficiul postal nr. 5, iar doamna de acolo mi-a sfasiat in fata ambalajul si mi-a spus ca refuza sa mi-l inmaneze pe motiv ca trebuie sa demonstrez valoarea produselor. Ele au fost cumparate de la o persoana fizica, plata fiind efectuata prin PayPal. Nu exista factura. Am doar dovada platii catre aceasta, prin PP. Pe pachet era bifata optiunea de 'gift', dar respectiva doamna a spus ca nu ma crede pe cuvant. Nu era declarata nicio valoare pe pachet, pentru ca fata mi-a spus ca nu i-au cerut cei de la Posta Ruseasca sa declare vreo valoare.
Intrebarea mea este: ce documente doveditoare trebuie sa-i duc acestei doamne pentru a-mi da pachetul? Tot insista sa-i arat factura, dar eu nu am asa ceva. Am sorti de izbanda? Sau mai bine il refuz si accept sa se intoarca la expeditor?

Multumesc anticipat!
e vorba de legislatia interna/ UE, si nu e cea din Rusia.
Daca sunt 2-3 flacoane, termenul "cadou" e credibil. Daca sunt peste 10, sa zicem, atunci e clar ca sunt pentru utilizare profesionala (salon cosmetic sau vanzare). prin urmare, trebuie incasate taxe vamale si TVA. Daca vama nu e de acord cu valoarea declarate de dvs, vamuirea se va face la o valoare comerciala cunoscuta in tara noastra, sa zicem 10 lei/ flacon.
Fiind un produs cosmetic, vama va cere si un agrement al Ministerului Sanatatii pentru admiterea marfii la import.
Daca il veti intoarce la expeditor trebuie sa platiti transportul.
Dar este legal faptul ca doamna de la ghiseu mi-a deschis pachetul fara permisiunea mea? Asta nu inseamna violare de corespondenta? Este prima oara cand mi se intampla asa ceva. Sunt socata. Si mentionez ca nu este primul pachet de aceasta dimensiune si cu acelasi continut care mi-a sosit in tara. Dar niciodata nu am avut genul acesta de probleme in ridicarea lui.
Multumesc pentru raspuns.

Adrian Dimitriu a scris:

e vorba de legislatia interna/ UE, si nu e cea din Rusia.
Daca sunt 2-3 flacoane, termenul "cadou" e credibil. Daca sunt peste 10, sa zicem, atunci e clar ca sunt pentru utilizare profesionala (salon cosmetic sau vanzare). prin urmare, trebuie incasate taxe vamale si TVA. Daca vama nu e de acord cu valoarea declarate de dvs, vamuirea se va face la o valoare comerciala cunoscuta in tara noastra, sa zicem 10 lei/ flacon.
Fiind un produs cosmetic, vama va cere si un agrement al Ministerului Sanatatii pentru admiterea marfii la import.
Daca il veti intoarce la expeditor trebuie sa platiti transportul.

aveti dreptate cu privire la secretul corespondentei, insa un colet cu oja nu e corespondenta, ci un transport comercial. iar daca doamna de care vorbiti este vames, atunci are dreptul de a deschide orice colet care contine orice altceva decat corespondenta. ati dat peste cineva care aplica legea in litera ei. ceilalti vamesi, favorabili dvs., sunt lenesi
adriandimitriu, utilizator