Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Zgomot în bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Zgomot în bloc

Bună seara. Doresc o informație. Locuiesc la bloc,et.2, și din 2018-2020 în perioada scolii la etajul superior (et.3) deasupra ap.meu,au fost in chirie două fete,de 18- 19 ani clasa xl - xll. Aproape în fiecare seară făceau zgomot în casă ,de cu seară ,inclusiv după ora 22:00, până pe la 00:00-01:00.in ultimul an (2019) au adus și un băiat,prieten cu una din fete. Eu fiind șofer pe Tir, plec in fiecare zi in jur de 04:30,și mă întorc după ora 20:00.. Locuiesc in acest apartament cu soția și fata noastră minoră și elevă la școală. Am mers de câteva ori la ușa lor, ,ieșind de fiecare dată la ușă prietenul lor...., și nimic ,au continuat. Am fost la asociație , mi-au răspuns că nu se bagă, să chem poliția. Am chemat proprietarii de apartament,de la chiriași, și mi-au spus să chem tot poliția că ei au contract. Am sunat la 112 de 2 ori și le-au dat avertisment,dar ei au continuat.Am mers la poliția municipală, și am făcut o plângere scrisă. Pe data de 21 dec 2019 au început să facă zgomot mai tare,am chemat la 112 au venit și le-a luat datele ,,au chemat părinții și au dat amendă la părinți.Au facut contestatie la judecătorie, și am primit citație că martor la proces. Eu fiind cu munca nu am mers. Am primit mandat de aducere la proces care este septembrie. Este normal așa ceva.,? Am înțeles că am să primesc chiar și amendă. Doar trăim într-o Românie normală. Mulțumesc.
DANIEL LUPU, utilizator
Pentru astfel de neajunsuri,asociatia de proprietari nu va poate ajuta
Singura autoritate care poate constata si eventual aplica sanctiuni este politia teritoriala
Referitor la situatia cu care va confruntati,respectiv mandatul de aducere la instanta,este prevazuta aceasta procedura in cazul in care martorul nu se prezinta la termenul de judecata
Avand in vedere programul dv de activitate,pentru indepartarea situatiilor neplacute ,solicitati document de la angajator pe care il depuneti la instanta de judecata drept dovada a motivului intemeiat pentru care nu va puteti prezenta la instanta de judecata
In situatia in care nu va prezetati la instanta,nu va sustineti actiunea formulata,instanta
de judecata ,conditionat de apararile paratelor,poate dispune hotarare defavorabila dv,inclusiv obligatia sa achitati cheltuieli de judecata
Mulțumesc pt. răspuns. Eu personal Nu am dat în judecată pe nimeni. Am chemat la 112 ,a venit politia locala, și ei mi-au spus să fac și în scris plângere pt. zgomot în orarul 22:00-07:00., și să chem de câte ori fac zgomot, că vin ei. Ce-i de la poliție au dat amendă la părinți,...iar părinții au făcut contestație pentru a nu plăti amenda., Nu înțeleg cine ma chemat că martor, daca poliția când au venitla ușa lor au constatat același lucru ?..... mulțumesc.
Politia s=a prezentat la imobil in baza sesizarii plangerii formulate de dv
Pentru ca instanta sa analizezez sa clarifice circumstantele in care s-a produs evenimentul ,suplimentar constatarilor consemnate de politie la momentul verificarii,are nevoie si de declaratia aceluia care a sesizat politia