Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... valabilitate certificat handicap
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

valabilitate certificat handicap

Buna ziua!
Am si eu o intrebare. Pana cand este prelungita valabilitatea certificatelor de incadrare in grad de handicap?
Legea nr. 55/2020, la art. 4 prevede:
"(5) Valabilitatea documentelor eliberate de instituțiile și autoritățile publice, precum și de entitățile private autorizate conform legii se menține pe toată perioada stării de alertă, precum și pentru o perioadă de 90 de zile de la încetarea acestei stări."
Dar OUG 70/2020 prevede ca:
(3) Valabilitatea următoarelor documente se menține pentru o perioadă de 60 de zile de la încetarea stării de urgență:
a) certificatele de încadrare a copilului într-un grad de handicap eliberate de comisia pentru protecția copilului;
b) certificatele de încadrare în grad și tip de handicap eliberate de comisia de evaluare a persoanelor adulte cu handicap;
Pana la urma, care act se va aplica?
Abain93, utilizator
In situatii speciale,prelungirea valabilitatii documentelor este conditionata de momentul in care acestea isi termina valabilitatea si de starea dispusa de autoritati valabila la acel moment