avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 551 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... valabilitate certificat handicap
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

valabilitate certificat handicap

Buna ziua!
Am si eu o intrebare. Pana cand este prelungita valabilitatea certificatelor de incadrare in grad de handicap?
Legea nr. 55/2020, la art. 4 prevede:
"(5) Valabilitatea documentelor eliberate de instituțiile și autoritățile publice, precum și de entitățile private autorizate conform legii se menține pe toată perioada stării de alertă, precum și pentru o perioadă de 90 de zile de la încetarea acestei stări."
Dar OUG 70/2020 prevede ca:
(3) Valabilitatea următoarelor documente se menține pentru o perioadă de 60 de zile de la încetarea stării de urgență:
a) certificatele de încadrare a copilului într-un grad de handicap eliberate de comisia pentru protecția copilului;
b) certificatele de încadrare în grad și tip de handicap eliberate de comisia de evaluare a persoanelor adulte cu handicap;
Pana la urma, care act se va aplica?
Ultima modificare: Marți, 21 Iulie 2020
Abain93, utilizator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 01:58, 22 Iulie 2020
In situatii speciale,prelungirea valabilitatii documentelor este conditionata de momentul in care acestea isi termina valabilitatea si de starea dispusa de autoritati valabila la acel moment

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

S-a prelungit valabilitatea permisului de conducere expirat in ... clejanu ion cristian clejanu ion cristian s-a prelungit valabilitatea permisului de conducere expirat in decembrie 2020? (vezi toată discuția)
Valabilitate certificat de handicap si adeverinta de parcare handicap rozi88 rozi88 Buna ziua, Datorita unui transplant am adeverinta de handicap. In acest ani dosarul pentru prelungire trebuia depus pana in 30 mai, avand in vedere ca ... (vezi toată discuția)