Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Învinuire mincinoasă
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Învinuire mincinoasă

Recent, după o ceartă cu un vecin, mi-a fost adusă învinuirea, jignirea, de... pedofil. Lângă el se mai aflau și alte persoane, pe care le-aș putea considera martori. Mai mult, am primit și mesaje în care îmi adresa același cuvânt oribil, mesaje pe care le dețin. Ținând cont că se mai aflau și alte persoane de față și de faptul că am aflat că ar mai fi auzit și alți vecini, ce credeți că aș putea face? Poliție sau acțiune în instanță? Vă mulțumesc!
vichisor, utilizator
Incercati sa descrieti situatia de fapt si sa formulati o intrebare.
Nu ma poate sfatui nimeni?

vichisor a scris:

Învinuire mincinoasă
Recent, după o ceartă cu un vecin, mi-a fost adusă învinuirea, jignirea, de... pedofil. Lângă el se mai aflau și alte persoane, pe care le-aș putea considera martori. Mai mult, am primit și mesaje în care îmi adresa același cuvânt oribil, mesaje pe care le dețin. Ținând cont că se mai aflau și alte persoane de față și de faptul că am aflat că ar mai fi auzit și alți vecini, ce credeți că aș putea face? Poliție sau acțiune în instanță? Vă mulțumesc!

Nu e vorba de savarsirea vreunei infractiuni.
Va puteti adresa instantei civile.
Aș putea să-i cer daune morale?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Nu e vorba de savarsirea vreunei infractiuni.
Va puteti adresa instantei civile.

Daca puteti dovedi prejudicii de imagine,de onoare,puteti solicita si daune