avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 909 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Învinuire mincinoasă
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Învinuire mincinoasă

Învinuire mincinoasă
Recent, după o ceartă cu un vecin, mi-a fost adusă învinuirea, jignirea, de... pedofil. Lângă el se mai aflau și alte persoane, pe care le-aș putea considera martori. Mai mult, am primit și mesaje în care îmi adresa același cuvânt oribil, mesaje pe care le dețin. Ținând cont că se mai aflau și alte persoane de față și de faptul că am aflat că ar mai fi auzit și alți vecini, ce credeți că aș putea face? Poliție sau acțiune în instanță? Vă mulțumesc!
Ultima modificare: Joi, 23 Iulie 2020
vichisor, utilizator
Incercati sa descrieti situatia de fapt si sa formulati o intrebare.
Nu ma poate sfatui nimeni?

vichisor a scris:

Învinuire mincinoasă
Recent, după o ceartă cu un vecin, mi-a fost adusă învinuirea, jignirea, de... pedofil. Lângă el se mai aflau și alte persoane, pe care le-aș putea considera martori. Mai mult, am primit și mesaje în care îmi adresa același cuvânt oribil, mesaje pe care le dețin. Ținând cont că se mai aflau și alte persoane de față și de faptul că am aflat că ar mai fi auzit și alți vecini, ce credeți că aș putea face? Poliție sau acțiune în instanță? Vă mulțumesc!

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu e vorba de savarsirea vreunei infractiuni.
Va puteti adresa instantei civile.
Aș putea să-i cer daune morale?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Nu e vorba de savarsirea vreunei infractiuni.
Va puteti adresa instantei civile.

Daca puteti dovedi prejudicii de imagine,de onoare,puteti solicita si daune

Alte discuții în legătură

Prescriere calomnie, insulta, denigrarea imaginii cocodog cocodog Am o rugaminte! In cat timp se prescrie o fapta de calomnie, denigrare:? As dori sa actionez in judecata un ziarist pentru denigrarea intr-un articol, acuzatii ... (vezi toată discuția)
Pot da in judecata un vecin pentru insulta in public? Vali P. Vali P. As dori sa stiu care sunt pasii legali pentru a da in judecata un vecin care m-a insultat in mod repetat pe casa scarii, iar eu am filmat tot incidentul. Nu ... (vezi toată discuția)
Calomnie janos04 janos04 Buna ziua.Copilul meu a fost acuzat pe nedrept de membrii unei formatii,ca a furat un microfon de la locul de munca(el fiind ospatar).A fost anchetat la locul ... (vezi toată discuția)