Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Cum se obtine finantarea? Activitãþi neeligibile.
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Cum se obtine finantarea? Activitãþi neeligibile.

Pentru obtinerea unei finantari, pasii de urmat sunt:
Pasul 1: Beneficiarii eligibili completeaza cererea de finantare si anexele solicitate de Autoritatea de Management. Exista un model unic de cerere de finantare pentru toate cele trei instrumente structurale, cu anexe diferentiate pe fiecare fond in parte.
Pasul 2: Cererea de finantare este transmisa Organismului Intermediar / Autoritatii de Management.
Pasul 3: Se verifica conformitatea administrativa a cererii de finantare, in conformitate cu procedurile interne ale fiecarei AM.
Pasul 4: Dupa verificarea conformitatii administrative urmeaza verificarea eligibilitatii proiectului. Criteriile de eligibilitate a proiectelor sunt prezentate in Programul Cadru de Implementare si trebuie aprobate de catre Comitetul de Monitorizare.
Pasul 5: Evaluarea tehnica si financiara a proiectului.
Pasul 6: Selectarea proiectului conform criteriilor aprobate de Comitetul de Monitorizare.
Pasul 7: Aprobarea proiectului si semnarea contractului de finantare

Exemplu:
O SC aplică pentru obţinerea de fonduri printr-o schemă de finanţare pentru dezvoltarea resurselor umane. Proiectul propus prevede organizarea unor cursuri de instruire în utilizarea calculatorului, adresate angajaţilor administraţiei publice din judeţ.
Această activitate este eligibilă pentru finanţare, in obtinerea de fonduri structurale?

Sunt de acord cu dvs. dar pina acolo au multa piine de mincat. Prima institutie publica la care tr sa se adreseze este Agentia pt protectia mediului pentru a fi indrumati corect de unde sa inceapa si ce acte de reglementare tr sa aiba in momentul in care se deschide un dosar de finantare prin fonduri, iar la acest moment putem vb de FEADR.Conform Protocolului FEADR incheiat intre Agentia nationala pt protectia mediului, Garda nationala de mediu si APDRP avem in vedere fonduri pt activitati noi si fonduri pt activitati existente pentru fiecare existint un set de pasi care pot sa dureze de la 1 zi la 6-8 luni, dc nu chiar mai mult, in functie de ce se solicita. Tr mentionat faptul ca pt eligibilitate se acorda doar 5 zile in eventualitatea unor completari, de aceea va recomand sa nu aplicati la FEADR dc nu aveti toate actele de reglementare!!! pt ca spre deosebire de SAPARD la FEADR nu mai poti aplica a 2 oara cu acelasi proiect, din cunostintele mele.
Pt a va indruma pe cit posibil corect in ceea ce priveste POSDRU, ar fi bn dc ne-ati preciza si axa spre care v-ati orientat atunci cind v-ati propus achizitionarea calc in vederea instruirii ulterioare a funct publici.
:offtopic:
Buna ziua, user kamuria

Va rugam frumos sa nu mai scrieti mesaje consecutive, deoarece acest fapt contravine Regulamentului de postare.
Exista optiunea editare care va permite completarea mesajului anterior.
Va multumim anticipat pentru intelegere.:)
Iuliana Cermak, Avocat