Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare persoana fizica straina
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare persoana fizica straina

Persoana fizica straina inregistrata in Romania doar in scopul de a plati taxele (TVA, impozit pe venit) poate angaja alte persoane pe baza de conctract individual de munca?

Cu stima,
Ana Gafton
Daca este inregistrata la Registrul Comertului ca PFA raspunsul este NU.
Daca este inregistrata la Registrul Comertului ca intreprindere individuala raspunsul este DA .
Poate angaja persoane cu contract individulal de munca ... odata cu inregistrarea c.i.m. la ITM trebuie sa se inregistreze si ca angajator nou la ITM.