Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Zgomot capac canalizare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Zgomot capac canalizare

Zgomot capac canalizare.
Buna ziua,
In fata blocului in care locuiesc sunt cateva capace de canalizare care nefiind bine fixate, produc zgomot foarte deranjant si in mod repetat cand trec masinile peste acestea.
Am facut 2 sesizari telefonice la firma care asigura apa si canalizarea in oras, dar acestia, observ, ca nu actioneaza.
Cu ce baza legala pot face o cerere scrisa catre acestia sau catre alta institutie in vederea rezolvarii problemelor?
Va multumesc!
Aveti dreptul legal sa sesizati oficial autoritatea /furnizorul de servicii care se deserveste de respectiva instalatie/camal
Pot sa transmit o solicitare scrisa, dar fara o incadrare legala a solicitarii, sunt sanse mari sa nu o ia in considerare.
M-ar fi interesat un articol, lege pe care sa le mantionez..
In sesizare faceti trimitere la asigurarea starii tehnice a instalatiei +anexe
Am mai auzit asemenea chestiuni. Intr-adevar, este deranjant.
Trimiteti un mail la societatea furnizoare de apa-canal (daca respectivele apartin de acestia). Comunicati-le ca o sa va adresati la mediu
Asociatie de proprietari aveti? Ati incercat si la dansii?
Succes!
Am rezolvat. Am trimis o cerere scrisă la societatea de apă și la primărie și în patru cinci zile au venit ca prin minune, după câteva săptămâni cu telefoane la dispeceratul societății.
Mulțumesc avocatnet
Dan98, utilizator