Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas

Buna ziua,

Imi puteti spune va rog, intr-un caz in care sotul a decedat iar sotia se recasatoreste, mai are aceasta dreptul la pensie de urmas dupa primul sot?!

Va multumesc.
Legea 19/2000
ART. 92
(1) Plata pensiei se suspendă începând cu luna următoare celei în care:
f) soţul supravieţuitor, beneficiarul unei pensii de urmaş, se recăsătoreşte;