Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Alcool la volan
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Alcool la volan

Buna ziua!
In data de 23.07.2020 m-am urcat la volanul unei autoutilitare si m-am dus la un bar.Am consumat 3-4 beri dupa care, pe fondul consumului de alcool, s-a iscat un conflict spontan, in urma caruia m-am speriat pentru ca m-am simtit amenintat si am simtit ca imi este pusa viata in pericol.Asadar m-am urcat la volan si am fugit, intrind in curtea unui satean.Ulterior unul dintre cei de la bar a sunat la 112 declarand ca m-am urcat baut la volan.La sosirea politiei nu ma aflam la volan, mi-a fost verificata alcoolemia si am avut 0.81mg in aerul expirat.Nu am inca rezultatele de la IML.Mentionez ca eu am 1.73m si 75kg iar cei de la bar au 1,90m si peste 100kg.
Multumesc.
tavy77, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Eram langap masina si am condus cam 200-300m

Liviu Voinea a scris:

Dar unde va aflati daca nu la volan?
Ce distanta ati condus?
Astea cu "simtit ca imi este pusa viata in pericol'' nu tin la judecatori asa cum credeti dvs,sincer.
Nu ii mai subestimati,sunt oameni care au vazut destule la viata lor.
Va iesi peste 1,6 poate aproape de 2,0mg ceea ce rezulta in sanse mari de a va fi anulat permisul.

~ Conținut șters la cerere ~
Din Iasi