avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Exista vreun acord intre Romania si SUA privitor la ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Exista vreun acord intre Romania si SUA privitor la pensii?

Am lucrat 15 ani in Statele Unite .Exista vre-un acord intre Romania si SUA
privitor la pensii? Se poate aduce(adauga) vechimea din SUA la cea din Romania?Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:53, 30 Iulie 2020
Se pare ca nu exista incheiat un Acord de securitate socială cu Statele Unite ale Americii.
[ link extern ]
Ultima modificare: Joi, 30 Iulie 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc. Aveti cumva mai multe informatii despre acordul acesta:
[ link extern ]
Pe site-ul CNPP nu apare ca fiind incheiat ... insa intrebati si acolo.
Ultima modificare: Joi, 30 Iulie 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Daca am lucrat numai 10 ani in romania si 20 ani in sua , se ... dannymoga dannymoga Daca am lucrat numai 10 ani in Romania si 20 ani in SUA , se considera vechimea adunata in ambele tari pentru o pensie minima in Romania , momentan primesc ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! se pot converti anii lucrați în usa în ani lucrați ... kissvisylove kissvisylove Bună ziua! Se pot converti anii lucrați în USA în ani lucrați în România, pe cartea de muncă? Dacă da, ce acte sunt necesare? Mulțumesc! (vezi toată discuția)
Cumularea anilor de vechime din romania si statele unite... dannymoga dannymoga Buna ziua ! Romania si Statele Unite au semnat un Acord privitor la cumulrea anilor de vechime lucrati de un cetatean Romano-American in vederea dosarului de ... (vezi toată discuția)