Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua! Se pot converti anii lucrați în USA în ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua! Se pot converti anii lucrați în USA în ani lucrați ...

Bună ziua!
Se pot converti anii lucrați în USA în ani lucrați în România, pe cartea de muncă? Dacă da, ce acte sunt necesare?
Mulțumesc!
Doriți să obțineți o pensie din România pentru anii lucrați aici ?
NU se poate asa ceva.
Am ani lucrați acolo și aș vrea să-i pun pe cartea de muncă în România!
V-am explicat mai sus ca nu se pot converti ... carnetul de munca nu se mai foloseste de la 01.01.2011.

In prezent, nu exista Acord de securitate socială cu Statele Unite ... In situaţia statelor cu care România nu are încheiat acord/convenţie de securitate sociala, pensia se acordă potrivit legislaţiei sistemului unitar de pensii publice din România, fără a se putea valorifica perioadele de asigurare realizate pe teritoriul respectivelor state.
Socrul meu a făcut acest lucru în Belgia, a adunat anii vechime de aici acolo, de ce nu ar fi posibil și la noi? Convenția de la Haga nu ajută? România dă voie să cumperi ani vechime dar să ia în considere anii lucrați acolo nu?