Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sunt divortata si am in custodie comuna un copil minor ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sunt divortata si am in custodie comuna un copil minor de 3 ani

Sunt divortata si am in custodie comuna un copil minor de 3 ani cu hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila. M-am recasatorit cu un cetatean strain și vreau sa ma mut in tara actualului sot impreuna cu copilul meu. In ce conditii voi putea parasi tara impreuna cu copilul meu daca nu am acordul tatalui ? Va multumesc anticipat!
otiliamarc, utilizator
Trebuie sa cereti schimbarea locuintei copilului in acea tara, trebuie sa probati ca mutarea e in interesul copilului. si ca tatal nu e de acord cu aceasta schimbare.
Trebuie sa va adresati instantei de judecata cu o cerere privind stabilirea domiciliului copilului in strainatate, urmând sa dovediți noile condiții locative de acolo.
Contactati un avocat si discutati pe larg cu acesta despre etapele procesului precum si urgenta cauzei.
1.trebuie să demonstraţi că acolo unde vă mutaţi, aveţi condiţii decente pentru creşterea şi educaţia copilului:locuinţă, loc de muncă
2.Trebuie să demonstraţi că este în interesul superior al copilului să se mute din ţară la noua dvs. reşedinţă. Dacă tatăl doreşte să rămână copilul la el şi are condiţii bune, instanţa poate stabili domiciliul copilului la el.
3.Trebuie să dovediţi refuzul tatălui, pentru asta cereţi-i acordul în scris şi consemnaţi refuzul lui.
4.Cereţi în instanţă suplinirea semnăturii tatălui
Va multumesc pentru raspuns ! Primul sot nu mai este in tara, este si el, cetatean strain. Acest lucru m ar ajuta?
Da, va ajuta foarte mult faptul ca tatal copilului nu este in Romania.
Puteti formula si o cerere de ordonanta presedintiala sa iesiti din tara cu copilul pana la solutionarea dosarului de fond.
Stabiliți cu avocatul ales strategia de aparare raportat si la urgenta plecării dvs, daca va fi nevoie doar de un singur proces sau de doua.