avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 810 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drepturi in caz de divort
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drepturi in caz de divort

Dc achizitionez o locuinta ipotecara prin credit bancar pe numele de domnisoara si peste cateva luni ma casatoresc legal, el are drepturi egale in caz de divort?
Ultima modificare: Joi, 17 Decembrie 2009
nikmircea, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters97658 , utilizator 10:45, 18 Decembrie 2009
Bunurile dobandite inainte de casatorie sunt bunuri proprii ale fiecarui sot.
buna ziua!
dupa cum v-a spus si luiza este bun propriu.
ceea ce va putea invoca este un dr de creanta pt ratele care vor fi platite in timpul casatoriei!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bunuri mobile inainte de casatorie alex pirvu alex pirvu Buna ziua! Doresc sa va adresez o intrebare, ce se inampla cu bunurile dobandite inaintea casatoriei, daca acestea vor fi impartite in caz de divort sau ... (vezi toată discuția)
Imobil bun propriu - bun comun dupa casatorie? kenshy kenshy Buna ziua! As avea si eu o intrebare. Din ce stiu si din ce am citit, nici un bun propriu nu devine bun comun dupa casatorie, prin urmare nici un imbil de ... (vezi toată discuția)
Locuinta achizitionata cu credit bancar ipotecar eu_singura eu_singura V-as ruga, daca aveti disponibilitatea, sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare: o locuinta achizitionata cu credit bancar ipotecar inaintea casatoriei, ... (vezi toată discuția)