Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... “Trebuie sa imi fac de urgenta interventii ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

“Trebuie sa imi fac de urgenta interventii stomatologice pentru ...

“Trebuie sa imi fac de urgenta interventii stomatologice pentru ca risc sa mi se strice dintii in trimestrul 1 de sarcina si pentru asta trebuie sa merg in orasul natal, fiindca in orasul in care locuiesc pretul interventiilor depaseste salariul meu cu mult. Imi voi lua concediu medical pentru ca angajatorul nu ma lasa sa imi iau concediu si vreau sa stiu daca poate sa solicite o adeverinta prin care sa scrie ca intr-adevar mi-am luat concediu pentru interventii? Mi se pare a fi absurd ce cere el. Mai putin si imi va verifica si dantura sa vada daca e asa sau nu.”
“As putea cere daune morale?”
Puteti cere, dar trebuie aprobate de instanta de judecata.