Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, la un control in trafic al politiei rutiere ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, la un control in trafic al politiei rutiere in jurul ...

Buna ziua, la un control in trafic al politiei rutiere in jurul orei23,,am fost depistat cu etilotestul cu o alcolemie de 0,05 mentionez inca odata 0,05.. nu 0,5....,mentionez ca bausem 2 beri undeva in jurul orei 12...si pana la ora23 nu mai bausem nimic. Am mancat seara la ora 22 o salata de ardei in otet. Am cerut politiei si examinarea testelor biologice.sangele. credeti ca ar iesii in sange o valoare mai mare? Sa fie salata de vina?
Este posibil sa nu iasa alcoolemie la probele biologice.
La o alcoolemie de 0,05 este ppsibila retinerea permisului pt.90 zile? Asta mi s a intamplat.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Este posibil sa nu iasa alcoolemie la probele biologice.

Daca ati fost la prelevare, trebuia sa va elibereze o dovadă înlocuitoare cu drept de circulaţie pentru cel mult 15 zile, a cărei valabilitate intră în vigoare la 24 de ore de la cea de-a doua recoltare de probe biologice.
Dvs aveti dreptul sa contestati PV, altfel ramaneti cu cele 90 de zile.
Dl avocat, care este termenul de a contesta pv. Si unde pot face asta. Mentionez ca probele mi au fost luate pelic.o singura data.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Daca ati fost la prelevare, trebuia sa va elibereze o dovadă înlocuitoare cu drept de circulaţie pentru cel mult 15 zile, a cărei valabilitate intră în vigoare la 24 de ore de la cea de-a doua recoltare de probe biologice.
Dvs aveti dreptul sa contestati PV, altfel ramaneti cu cele 90 de zile.