Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Matusa mea e proprietara unei case construite in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Matusa mea e proprietara unei case construite in continuarea ...

Matusa mea e proprietara unei case construite in continuarea unei case batranesti a bunicilor mei. As putea cumpara doar casa batraneasca? Practic aceasta este parte din casa mare.
Acum depinde daca sunt doua constructii diferite...
Daca este aceeasi... adica matusa dvs. a obtinut doar o autorizatie de extindere a casei batranesti, nu se poate.
Vedeti si care este situatia terenului de sub casa, sa nu fie vb. proprietari diferiti...
casa batraneasca si terenul este cumparat de matusa de la bunicii mei. Nu sunt doua construcii diferite, apar una singura. dar casa noua este lipita de cea veche.
Atunci nu puteti cumpara doar casa batraneasca, fiind una singura in acte...
Intrebati la primarie daca le puteti dezmebnra in doua constructii diferite.