avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Matusa mea e proprietara unei case construite in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Matusa mea e proprietara unei case construite in continuarea ...

Matusa mea e proprietara unei case construite in continuarea unei case batranesti a bunicilor mei. As putea cumpara doar casa batraneasca? Practic aceasta este parte din casa mare.
Cel mai recent răspuns: Ionut.ion , utilizator 13:34, 7 August 2020
Acum depinde daca sunt doua constructii diferite...
Daca este aceeasi... adica matusa dvs. a obtinut doar o autorizatie de extindere a casei batranesti, nu se poate.
Vedeti si care este situatia terenului de sub casa, sa nu fie vb. proprietari diferiti...
casa batraneasca si terenul este cumparat de matusa de la bunicii mei. Nu sunt doua construcii diferite, apar una singura. dar casa noua este lipita de cea veche.
Atunci nu puteti cumpara doar casa batraneasca, fiind una singura in acte...
Intrebati la primarie daca le puteti dezmebnra in doua constructii diferite.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Constructie fara autorizatie Cristina120 Cristina120 Buna seara, Intentionez sa cumpar un teren in afara bucurestiului, pe care este construita o casa batraneasca. La discutia cu vanzatorul am inteles ca o ... (vezi toată discuția)
Certificat de urbanism si oug 7/2011 andreea_ec andreea_ec Buna ziua! Am un teren de 650 mp intravilan in Iasi pe care vreau sa imi construiesc o casa P+M. Pe acest teren este o casa batraneasca. Mentionez ca zona ... (vezi toată discuția)
Mostenitori lulus lulus bunica mea a decedat in 1992, iar dupa decesul ei nu s-a facut succesiunea, mostenitorii fiind cei 7 copii. In 2000 mama mea a demarat renovarea unei magazii ... (vezi toată discuția)