Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Sesizare de neconstituționalitate
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Sesizare de neconstituționalitate

Buna ziua,

O lege este in vigoare. Daca consider ca are prevederi anticonstitutionale, pot sa o conestez la Curtea Constitutionala?

Multumesc pentru atentia acordata
Doar de instanta de judecata in fata careia s-a ridicat exceptia sau de Avocatul Poporului.
Legea romana nu permite sesizarea CCR decat prin instanta de judecata in cadrul unui proces deschis in care sa fiți parte.

Nu puteți sesiza direct Curtea Constituțională.
Cred ca nu ma pot adresa nici Avocatului Poporului, deoarece in sarcina acestei institutii cad doar reglementarile administrative si nu cele emise de Parlament.
interval, utilizator
adica daca nu sunteti afectat de aceasta posibila neconstitutionalitate nu prea aveti ce face.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Legea romana nu permite sesizarea CCR decat prin instanta de judecata in cadrul unui proces deschis in care sa fiți parte.

Nu puteți sesiza direct Curtea Constituțională.

Da, ca simplu cetățean nu se poate deoarece se considera ca aveti aleși în parlament care va reprezinta drepturile.

Puteti incerca o sesizare la avocatul poporului daca considerați ca va sunt incalcate drepturile si libertatile fundamentale.