Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Va rog sa ma lamuriti si pe mine intr-un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Va rog sa ma lamuriti si pe mine intr-un caz foarte ...

Buna ziua! Va rog sa ma lamuriti si pe mine intr-un caz foarte incurcat:
MC si MR s-au casatorit si au avut un copil. Fiul acestora s-a casatorit si din casatorie au rezultat 3 copiii. MC a decedat in 1985. Dupa decesului lui MC s-a dezbatut mostenirea intre fiu si mama. In 1999 a decedat fiul lor. In 2001 MR (bunica) a infiat unul dintre nepoti. Dupa decesul bunicii cat ii revine fiecaruia dintre cei doi nepoti si fiicei infiate (foste nepoate)? Va multumesc!
Buna ziua,
La decesul bunicii vin la mostenire BUBICUL ca sot supravietuitor (daca mai traieste) si copii bunici fie copii naturali fie adoptati care au aceleasi drepturi ca si copii de sange.
pantru copii morti ai bunicii vin, prin reprezentare, nepotii care mostenesc partea care le-ar fi revenit parintilor lor decedati.
Copiii adoptati devin copii ai adoptatorilor pierzandu-si drepturile ce le-ar fi revenit de pe urma parintilor naturali.
Bunicul a decedat primul. Dupa decesul bunicii ar venit copilul adoptat si cei doi nepoti in numele fiului (decedat). Multumesc. Pe mine m-ar fi interesat cotele, in special pentru copilul adoptat.
averea bunicii se imparte in 2, o parte iau nepotii cei doi copii ai fiului si o parte, fiica.
Multumesc mult!