Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, am fost amendat cu 6×145=870 lei iar la ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, am fost amendat cu 6×145=870 lei iar la descrierea ...

Buna ziua,
am fost amendat cu 6×145=870 lei iar la descrierea faptei scrie ca am condus si la intersectie nu m-am incadrat corespunzator directiei de mers efectuind viraj stanga desi eram incadrat pe banda destinata directiei inainte.La articol prevedere este scris 107/1,act normativ RAOUG 195/2002 Rep, la art sanctionare 101/1/18,act normativ OUG 195/2002 Rep.Vreau sa invoc art 17/OG 2/2001 nelegalitatea PV si sa solicit anularea lui pe motiv ca nu exista corespondenta intre asa zisele fapte descrise si normele de stabilire a contraventiei/de sanctionare !Precizez ca asa zisa fapta nu a afectat traficul in niciun fel si ca am scris ca nu sunt de acord la mentiuni! Fapta de a conduce autovehiculul și de a efectua virajul la stânga peste marcajul longitudinal continuu ce separă directiile de delasare nu întrunește elementele constitutive ale contravenției prevăzute de art. 107/1 din RAOUG195/2002 Rep(deoarece nu exista un act normativ cu acest indicativ!) si sancționate de art. 101 alin. 1 pct. 18 din O.U.G. nr. 195/2002, așa cum s-a reținut prin pv de contravenție, ci ale contravenției prevăzute de art. 108 alin. 1 lit. d pct. 9 din O.U.G. nr. 195/2002 și sancționate de art. 102 alin. 1 și 2 din O.U.G. nr. 195/2002, cu privire la „ schimbarea direcției de mers prin viraj spre stânga, dacă prin aceasta se încalcă marcajul longitudinal continuu care separă sensurile de circulație” , fiind realizată o încadrare juridică greșită a faptei reținute în sarcina subsemnatului! Nu exista nici in OUG 195/2002 Rep un art 107/1,exista doar art 107 care se refera la contraventii instructori auto .De asemenea art sanctionator 107/1/18 se refera la contraventia de a nu prezenta documente,adica la altceva!
Intr-o tara din Scandinavia probabil ca as avea castig de cauza.Sper ca si la noi!Ce ziceti?
Multumesc.
Cit timp detineti proba corecta nu are de ce sa va fie teama. Cereti si la infatisare ca PV de contraventie sa fie anulat, descrierea faptei nu corespunde cu articolul pentru care ati fost sanctionat. Nu au cu ce sa vina suplimentar, scripta manent.
Multumesc frumos!
"Se va respinge argumentul petentului privind aplic. prev. art.17 din OG 2/2001,fapta fiind descrisa in mod adecvat,permitand instantei sa efectueze un control asupra legalitatii celor retinute.
Faptul ca s-a retinut in sarcina sa incalcarea obligatiei prev. de art. 107 din Reg. de apl. al OUG 195/2002 si sanctionata de art. 101 alin.1 pct .18 din OUG nr. 195/2002 -in loc sa se indice pct. 16 nu este suficienta pentru anularea actului.
Este cazul unei simple erori materiale comise de agentul constatator, instanta nefiind plasata intr-o imposibilitate obiectiva de a determina fapta care i se imputa petentului iar nici acesta nu se afla intr-o imposibilitate obiectiva de a formula aparari"
Vreau sa atac sentinta, daca aveti vreo idee,..
"