avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contabilitatea in constructii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contabilitatea in constructii

Buna,am lucrat o perioada de 6 ani in constructii si de curand m-am hotărât sa-mi fac propria firma.
Daca ma puteti ajuta care sunt etapele unui anteprenor?
1.pt firma am apelat la un cabinet de avocatura
2.cum preiau lucrarile?
3.cum fac o oferta.
4.cand inchei un contract emit si factura? D si chitanța?
5.cum fac un deviz

Problema este ca meserie stiu, partea cu actele mai putin(orice se invata).
Multumesc
Ultima modificare: Sâmbătă, 8 August 2020
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: beghean , utilizator 21:33, 7 August 2020
1.Apelati la forumurile de pe net pentru a gasi lucrari. Sau la firmele mari si lucrati ca subcontractor... Sau cautati in SEAP si poate "prindeti" vreo lucrare pentru o institutie a statului...
2. Faceti o oferta.. Va intelegeti la pret si conditii... preluati lucrarea.., nu va intelegeti... nu o preluati.
3. Prin negociere... faceti devizul lucrari, vedeti care sunt conditiile, cat va costa pe dvs. executia ( salariile oamenilor, consumabilele, taxele la stat, profitul, etc.) si faceti o oferta.
Sau, daca lucrati ca subcontractor, vedeti care este oferta contractorului principal, faceti calculele si, daca merita, acceptati lucrarea..., daca nu... incercati sa mai negociati sau renuntati...
In SEAP gasiti deja un Caiet de sarcini si un pret ce il poate plati institutie... si la fel, calculati si decideti...
4. Cred ca aici va poate ajuta un contabil...
.5. am vb. despre asta la punstul 3...
Ultima modificare: Vineri, 7 August 2020
Ionut.ion, utilizator
Multumesc

Ionut.ion a scris:

1.Apelati la forumurile de pe net pentru a gasi lucrari. Sau la firmele mari si lucrati ca subcontractor... Sau cautati in SEAP si poate "prindeti" vreo lucrare pentru o institutie a statului...
2. Faceti o oferta.. Va intelegeti la pret si conditii... preluati lucrarea.., nu va intelegeti... nu o preluati.
3. Prin negociere... faceti devizul lucrari, vedeti care sunt conditiile, cat va costa pe dvs. executia ( salariile oamenilor, consumabilele, taxele la stat, profitul, etc.) si faceti o oferta.
Sau, daca lucrati ca subcontractor, vedeti care este oferta contractorului principal, faceti calculele si, daca merita, acceptati lucrarea..., daca nu... incercati sa mai negociati sau renuntati...
In SEAP gasiti deja un Caiet de sarcini si un pret ce il poate plati institutie... si la fel, calculati si decideti...
4. Cred ca aici va poate ajuta un contabil...
.5. am vb. despre asta la punstul 3...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme recuperare creante zappa zappa am o firma care a lucrat pentru 2 contractori ford romania. iata firul evenimentelor : Ford a contractat o lucrare cu un contractor general , pe circuit ... (vezi toată discuția)
Nedeclarare subcontractant in oferta Geom1 Geom1 Buna ziua, Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema: In cadrul unei licitatii publice, ofertantul castigator nu a declarat subcontractant pentru ... (vezi toată discuția)
Achizitie directa-oferte peste valoare estimata marcyz marcyz Referitor la achizitia directa privind un contract de lucrari - \"put forat\", am realizat adrese in urma consultarii catalogului de produse din seap, catre 3 ... (vezi toată discuția)