Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... buna ziua.as avea o intrebare .la care dintre situatii ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

buna ziua.as avea o intrebare .la care dintre situatii si cum ...

buna ziua.as avea o intrebare .la care dintre situatii si cum imi afecteaza cazierul? amanarea aplicarii pedepsei si amenda penala.as dori sa stiu la fiecare dintre aceste doua care imi apare in cazier sau nu si daca cum ma afecteaza.multumesc
Si hotararea de amanare a aplicarii pedepsei si condamnarea (presupun ca la asta va referiti) la amenda penala apar, doar ca prima nu este hotarare de condamnare.
Inteleg..si dupa cat timp se sterge sau..care e procedura de a avea din nou cazierul curat? Multumesc
Pt. condamnarea la amenda reabilitarea de drept intervine in 3 ani.
Pt. amanarea aplicarii pedepsei nu exista reabilitare, intrucat nu e hotarare de condamnare. La expirarea termenului de supraveghere de 2 ani.
Va multumesc

Duca Oana a scris:

Pt. condamnarea la amenda reabilitarea de drept intervine in 3 ani.
Pt. amanarea aplicarii pedepsei nu exista reabilitare, intrucat nu e hotarare de condamnare. La expirarea termenului de supraveghere de 2 ani.