Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am fost oprit in trafic de poliția rutieră eu eram ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am fost oprit in trafic de poliția rutieră eu eram in dreapta ...

Am fost oprit in trafic de poliția rutieră eu eram in dreapta pe locul pasagerului prietena mea conducea autovehiculul m-a scos poliția forțat din masina ma trântit pe jos sa stau pe burta pentru ca el a zis ca eu am fost la volan , mi-a făcut test cu aparatul etilotest mi-a ieșit alcoolemia 0,43 pentru ca am băut niște vin in seara respectiva,mi-a fost reținut permisul de conducere,am fost dus la spital pentru recoltarea probelor biologice și am refuz testarea, ce ar trebui sa fac in continuare pentru a-mi recupera permisul de conducere și ce se poate întâmpla dacă am refuzat testarea probelor biologice la spital ? Multumesc
Prietena dvs. ce a făcut în tot acel timp?
Vi s-a intocmit dosar penal si se vor face cercetari sub aspectul savarsirii infractiunii prevazute si pedepsite de art. 337 alin.1 c.p.
Cat dureaza cercetarile veti avea dreptul de conducere suspendat.
Ce a consemnat politistul in PV de constatare a infractiunii flagrante in ceea ce priveste situatia de fapt?
Sa speriat și nu a mai știut ce sa facă și a început sa plângă fiindca pe mine m-au scos cu forța din masina și ma trântit pe jos .

Emilika40 a scris:

Prietena dvs. ce a făcut în tot acel timp?

Nu am primit nici o hârtie mi-au spus doar sa merg acasă dacă nu vreau sa îmi recolteze sânge . Ce ar trebui sa fac in continuare pentru a recupera permisul ? Cercetările cât timp pot dura ?
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Vi s-a intocmit dosar penal si se vor face cercetari sub aspectul savarsirii infractiunii prevazute si pedepsite de art. 337 alin.1 c.p.
Cat dureaza cercetarile veti avea dreptul de conducere suspendat.
Ce a consemnat politistul in PV de constatare a infractiunii flagrante in ceea ce priveste situatia de fapt?

Prodan Valentin, utilizator
Pv de constatare a infractiunii flagrante nu se comunica dar se semneaza si de catre dvs dupa ce il cititi, aveati dreptul sa formulati si obiectiunii in ceea ce priveste situatia de fapt retinuta. Despre asta va intrebam.