Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna. In ce condiții se poate ataca un testament? A ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna. In ce condiții se poate ataca un testament? A murit o ...

Buna. In ce condiții se poate ataca un testament? A murit o mătușă, și a lăsat prin testament un apartament unei prietene de a ei. Menționez că apartamentul este luat cu banii de pe apartamentul tatalui meu, care într-un moment de betie, și cu promisiunea mătușii că va avea grijă de mine(eu fiind minora atunci) i-a cedat apartamentul.
Menționez și faptul că nu am văzut testamentul și nici certificatul de deces, deoarece nu dorește, doamna in cauză sa mi le dea.
Dvs nu aveti calitatea de a-l "ataca"
Reductiunea testamentului o pot solicita doar moștenitorii rezervatari, adică: sotul/soția, părinții sau descendenții testatorului.
Dvs sunteti nepoata de frate, deci nu faceti parte din aceste categorii.
Puteti incerca sa invocați lipsa discernământului la întocmirea testamentului, însă șansele sunt minime.
raluk0207, utilizator
Nu are sot sau copii și nici părinți în viața. Iar ceilalți frați nu au pretenții. Daca era cazul de moștenitor din categoria asta, nici nu întrebam. Nu țin să îi iau tot ce a avut, doar ce i-a luat tatălui meu. El fiind decedat.
In primul rand, ce inseamna ca tata i-a "cedat" apartamentul?
Ca acest "cedat " poate avea multiple sensuri.
Îmi cer scuze, pt întârzierea răspunsului, am fost la cadastru pt a afla că s-a făcut prin contract de vânzare cumpărare, autentificat la notar.
Dar tot doresc sa știu dacă se mai poate face ceva în legătură cu testamentul. Și cum o pot face pe doamna in cauză să îmi dea certificatul de deces și sa vad testamentul?
Camelia Victoria, utilizator
Testamentul nu aveti cum sa il vedeti, daca nu dorește să vi-l arate.
Iar certificatul de deces al tatălui îl puteți solicita si dvs de la starea civila.