Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare testament

Buna seara!
Datorita faptului ca avem grija de o mătușă, recent aceasta a luat decizia să îmi lase prin testament locuinta sa.
Mătușa este sora mamei mele , este văduva si nu are copii.
Si mama mea si tata sunt decedați.
Eu am mai avut un frate care a decedat recent, dar care are 2 copii.
Ce șanse sunt ca cei doi copii ai fratelui meu (nepoti si ai mei si ai mătușii) sa conteste ulterior testamentul? Știu ca, in general, testamentul poate fi contestat.
In urma discuțiilor cu notarul, acesta a spus ca daca trece un an de zile nu mai poate fi contestat.
Sunt oarecum in dilema.
Cei 2 nepoti ai mei pot avea calitatea de moștenitori?
Menționez ca nu mai exista nimeni sa poată contesta testamentul.
Mulțumesc anticipat!
Nepoții /strănepoți de frate/soră sunt moștenitori (în lipsă de testament), dar nu sunt moștenitori rezervatari. Ei nu pot să obțină reducțiunea testamentului, întrucât legea nu le rezervă lor nimic. Mătușa este liberă să lase averea sa, prin testament, cui dorește.
romascanu, moderator
Da, ei pot contesta testamentul in termen de 1 an, pentru anumite motive. De ex. faptul ca matusa nu a avut discernamant cand a facut respectivul testament.
Ati luat in considerare si intocmirea unui contract de vanzare-cumparare sau contract de intretinere? Ar putea fi o optiune mai sigura.
Nu am luat in calcul contractul de vânzare cumpărare, deoarece aceasta este dorința mătușii. Si eu am fost surprins, mai ales ca nu am discutat niciodată despre asta. Faptul ca am grija de ea, din anumite puncte de vedere, a fost o decizie pur morală.
Testamentul poate fi contestat in termen de 1 an de la decesul doamnei (atunci când intră in vigoare) sau de la momentul autentificării la notar ?
Oricine poare "contesta" orice și oricând îi trece prin cap.
Întrebarea corectă este: poate să obțină ceva?
Reducțiunea testamentului nu o pot obține (nici intr-un an, nici pururea) pentru ca nu sunt rezervatari, după cum am spus mai sus.
Iar dacă discutăm despre motive de nulitate absolută sau relativă, atunci contractul (de ce o fi el) nu-i cu nimic mai breaz decât testamentul. Ambele sunt la fel de simplu (ori de greu) de anulat. Fricile (legendare) în ce privește testamentul provin din faptul că el este esențialmente revocabil și supus reducțiunii, la cererea moștenitorilor rezervatari (dar in speță nu există moștenitori rezervatari). Contractul are avantajul (pentru dvs.) că nu poate fi revocat unilateral.
Ca regulă (că eu nu pricep de unde a răsărit termenul acela de un an, în condițiile în care, bunăoară, nulitatea absolută este imprescriptibilă) termenele în materie succesorală se calculează de la data decesului celui despre a cărui moștenire este vorba.
romascanu, moderator
Va mulțumesc pentru răspunsuri!
Este bine de știut de la început care este cea mai buna soluție, pentru a evita ulterior orice neînțelegeri
romascanu, moderator