avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1918 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare testament

Anulare testament
Buna seara!
Datorita faptului ca avem grija de o mătușă, recent aceasta a luat decizia să îmi lase prin testament locuinta sa.
Mătușa este sora mamei mele , este văduva si nu are copii.
Si mama mea si tata sunt decedați.
Eu am mai avut un frate care a decedat recent, dar care are 2 copii.
Ce șanse sunt ca cei doi copii ai fratelui meu (nepoti si ai mei si ai mătușii) sa conteste ulterior testamentul? Știu ca, in general, testamentul poate fi contestat.
In urma discuțiilor cu notarul, acesta a spus ca daca trece un an de zile nu mai poate fi contestat.
Sunt oarecum in dilema.
Cei 2 nepoti ai mei pot avea calitatea de moștenitori?
Menționez ca nu mai exista nimeni sa poată contesta testamentul.
Mulțumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 09:09, 19 Septembrie 2023
7 din 7 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă s-a hotărât să vă lase un testament, să-l lase. Mai târziu, ar fi preferabil să încheiați un contract de întreținere, act care reflectă mai bine situația de fapt, dacă tot o îngrijiți.
Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Septembrie 2023
romascanu, moderator
Si pentru mai multa siguranta, poate ar fi bine sa mergeti cu matusa la IML, ca sa-i elibereze un certificat medical din care sa rezulte ca este in deplinatatea facultatilor mintale, ceea ce va da tarie juridica testamentului intocmit de dansa.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu e cazul sa faca asta, notarul isi va da seama daca persoana e in parametrii. Cine ataca testemnetul din acest motiv, trebuie sa dovedeasca ca nu avea discernamant, nu invers.
Sigur ca daca e in evidenta cu boli psihice, da, ar fi indicat, altfel, nu.
Ultima modificare: Marți, 19 Septembrie 2023
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturile asupra unui testament in care sunt implicati si alti membrii ai familiei ContSters215993 ContSters215993 Problema mea este urmatoarea: am grija de o batranica a carui sot a murit in urma cu 15 ani. Aceasta doreste ca dupa moartea dumneaei apartamentul sa-mi revina ... (vezi toată discuția)
Atacare testament AnnaMaria23 AnnaMaria23 Poate fi atacat testamentul facut la notar, acum 5 ani, mentionez ca nu a fost cerut act medical. Imobilul a fost lasat unei familii fara a exista grad de ... (vezi toată discuția)
Testament legalizat para24 para24 Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns daca se poate. Este vorba de o matusa (sora cu bunica mea) care nu are copii si numai o nepoata dupa frati (mama ... (vezi toată discuția)