Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare testament

Buna seara!
Datorita faptului ca avem grija de o mătușă, recent aceasta a luat decizia să îmi lase prin testament locuinta sa.
Mătușa este sora mamei mele , este văduva si nu are copii.
Si mama mea si tata sunt decedați.
Eu am mai avut un frate care a decedat recent, dar care are 2 copii.
Ce șanse sunt ca cei doi copii ai fratelui meu (nepoti si ai mei si ai mătușii) sa conteste ulterior testamentul? Știu ca, in general, testamentul poate fi contestat.
In urma discuțiilor cu notarul, acesta a spus ca daca trece un an de zile nu mai poate fi contestat.
Sunt oarecum in dilema.
Cei 2 nepoti ai mei pot avea calitatea de moștenitori?
Menționez ca nu mai exista nimeni sa poată contesta testamentul.
Mulțumesc anticipat!
Dacă s-a hotărât să vă lase un testament, să-l lase. Mai târziu, ar fi preferabil să încheiați un contract de întreținere, act care reflectă mai bine situația de fapt, dacă tot o îngrijiți.
romascanu, moderator
Si pentru mai multa siguranta, poate ar fi bine sa mergeti cu matusa la IML, ca sa-i elibereze un certificat medical din care sa rezulte ca este in deplinatatea facultatilor mintale, ceea ce va da tarie juridica testamentului intocmit de dansa.
Nu e cazul sa faca asta, notarul isi va da seama daca persoana e in parametrii. Cine ataca testemnetul din acest motiv, trebuie sa dovedeasca ca nu avea discernamant, nu invers.
Sigur ca daca e in evidenta cu boli psihice, da, ar fi indicat, altfel, nu.
gi-jane2, moderator