avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 566 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Buna ziua. Am renuntat la facultate imediat dupa ce ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Buna ziua. Am renuntat la facultate imediat dupa ce m.am inscris ...

Buna ziua. Am renuntat la facultate imediat dupa ce m.am inscris si am platit o singura tranșă din taxa totala. Acum, după 5 ani, facultatea imi cere sa platesc restanțe, dar eu nu am beneficiat de nimic din partea facultatii...cui ma pot adresa pentru rezolvarea problemei?
Cel mai recent răspuns: Cristina Filimon , Avocat 15:21, 10 August 2020
O adresă către decan în care să arătați că v-ați retras, nu ați beneficiat de cursuri, nu vi s-a eliberat diplomă etc. O trimiteți prin email sau fax, sau dacă vreți să vă plimbați, mergeți la secretariat și luați și viză de înregistrare. Bănuiesc că pur și simplu nu v-ați mai prezentat la cursuri, nu? Sau ați făcut și vreo înștiințare când v-ați retras? Oricum, o bună parte din sumele solicitate sunt prescrise..
De fapt am fost exmatriculat, pt ca nu m.am mai prezentat la cursuri.

Cristina Filimon a scris:

O adresă către decan în care să arătați că v-ați retras, nu ați beneficiat de cursuri, nu vi s-a eliberat diplomă etc. O trimiteți prin email sau fax, sau dacă vreți să vă plimbați, mergeți la secretariat și luați și viză de înregistrare. Bănuiesc că pur și simplu nu v-ați mai prezentat la cursuri, nu? Sau ați făcut și vreo înștiințare când v-ați retras? Oricum, o bună parte din sumele solicitate sunt prescrise..

Ok. Aplicați ce am zis mai sus și vedeți.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Facultatea refuza sa imi restitutie diploma de bacalaureat robogdaniasi robogdaniasi buna ziua.am fost student la facultatea de medicina veterinara din iasi la zi/taxa timp de un an jumatate.in anul 2 sem 2 am renuntat la facultate din motive ... (vezi toată discuția)
Buna ziua , in anul 2016 m-am inscris la facultatea de constructii ... ionutandrei10 ionutandrei10 Buna ziua , in anul 2016 m-am inscris la facultatea de construcrii prin echivalare direct in anul 2 fara taxa. Nu am fost prezent, In anul 2018 am facut ... (vezi toată discuția)
Exmatriculare pe nedrept dupa un an de master Alyshas Alyshas M-am inscris la Master Psihologie in 2013. In sesiunea de iarna Ian.2014 am participat la 2 examene iar in sestiunea din vara Iunie 2014 tot 2 examene. La ... (vezi toată discuția)