Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Societate comerciala , platitoare TVA ,a achizitionat ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Societate comerciala , platitoare TVA ,a achizitionat un apartament nou

Buna ziua , societate comerciala , platitoare TVA ,a achizitionat in noiembrie 2018 un apartament nou prin compensare cu lucrari executate la firma de la care a achizitionat apartamentul. Facturarea sa facut prin taxare inversa. In anul 2020 societatea care a achizitionat apartamentul vrea sa-l vanda unei persoane fizice , mentionez ca a fost achizitionat ca mijloc fix . Care este modalitatea de facturare catre persoana fizica din puct de vedere al TVA.
Va multumesc.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Vanzarea este scutita de TVA , caz in care trebuie efectuata ajustarea TVA aferenta achizitiei imobilului. Se poate opta si pentru facturarea cu TVA ,caz in care nu mai trebuie efectuata ajustarea.
Audit Vic Cont, Contabil
Multumesc frumos