avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Vanzare apartament - Regim TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Vanzare apartament - Regim TVA

Buna ziua,
Am o problema,daca ma poate ajuta cineva
O societate detine 2 apartamente , pe care acum doreste sa le vanda.
1)Societatea este platitoare de TVA
2)Data achizitie:
-Un apartament este achizitonat la data de 01.07.2009
-Al doilea apartament este achizitionat in data 06.10.2009
Mentionez ca ambele apartamente in momentul achizitiei , au si Proces verbal de receptie,fiind cladiri construite in acel an.
3)La achizitie s-a dedus TVA la ambele apartamente
4)Nu s-a efectuat nicio investititie
5)Apartamentele au fost achizitionate pentru a locui asociatii in ele.O perioada de timp s-a facturat catre asociati , chirie fara TVA

Din ce stiu eu , acum aceste apartamente d.p.d.v al TVA, ele nu mai sunt cladiri noi,deci pot sa le facturez fara TVA , sau pot opta pentru facturare cu TVA (in aceasta situatie depun notificare la financiar,ANEXA 1)

Daca optez la varianta de facturare fara TVA, trebuie sa ajustez valoarea TVA din momentul achizitiei ?

Cand se poate factura fara tva si nu mai este nevoie de ajustare tva-ului de la achizitie ?

Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Cel mai recent răspuns: NeliDede , utilizator 15:32, 14 Februarie 2012
Se face ajustarea tva dedus cf art 149 pentru vinzarea fara tva.

Aceeasi ajustare trebuia facuta si in cazul in care nu ati optat pt taxarea operatiunii de inchiriere.
Daca ati facut ajustare in momentul in care ati inceput sa inchiriati in regim de scutire, nu mai trebuie sa faceti ajustare la vinzarea scutita. Trebuie sa aveti un registru al ajustarilor.
in primul rand trebuia sa ajustati tva in momentul in care le-ati inchiriat in regim de scutire de tva.

daca doriti sa vindeti acum apartamentele fara tva, trebuie sa ajustati tva dedusa la achizitie, respectiv 17/20 din valoarea dedusa.

se poate factura in regim de scutire de tva fara a mai fi obligati la ajustare doar dupa ce perioada de ajustare expira, adica dupa anul 2028.
Va multumesc !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calculez prorata florentyna florentyna in februarie 208 am vandut cladiri si terenuri din patrimoniu. in aceste cladiri si pe ac terenur imi desfasuram unul din obiectele mele de ... (vezi toată discuția)
Inchiriere imobil catre persoana fizica carmenliv carmenliv o societete poate inchiria un spatiu comercial unei persoane fizice? Ce implica acest lucru? Facturarea cum se face? ..cu TVA sau fara TVA? Trebuie comunicat ... (vezi toată discuția)
Constructie care urmeaza sa fie inchiriata AlexT. AlexT. Sunt o societate platitoare de tva.Intentionez sa construiesc o cladire care apoi o voi inchiria. Am dreptul sa deduc tva-ul de la facturile de materiale ... (vezi toată discuția)