Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... accident de circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

accident de circulatie

Am si eu cateva nelamuriri in legatura cu un accident de circulatie.
Pe data de 28 sept 2009 am avut nesansa sa lovesc un batran care era pe mijlocul strazii, intr-o curba unde, din cauza unei dubite parcate pe dreapta nu prea aveam vizibilitate; nu era trecerere de pietoni si nici nu aveam viteza( cam 40 km/h). Batranul( de 89 de ani) s-a ales cu un picior rupt.Acum ce voiam sa va intreb: el nu a depus plangere, dar vrea sa-i dau 1000 ron ca sa nu o faca . Termenul de depunere a plangerii oare nu e de 2 luni? Precizez ca am fost la el la spital, apoi acasa sa vad cum se simte si nu m-am dus cu mana goala. Mi se pare mult 1000 ron pt o simpla fractura. Oare ar fi mai bine sa merg in instanta? Multumesc.
Evitati instanta. Daca puteti inchide cu 1000 lei, faceti-o. Dar ce garantii aveti ca dupa ce-i primeste nu va depune plangere? Aveti Proces verbal de la Politie? Trebuia raportat accidentul imediat.
Da, nu are sens sa va complicati.
Cel mai bine este sa o rezolvati pe cale amiabila.
Puteti face plata in fata unui avocat care sa identifice si sa ateste plata sumei de bani.
Eu cred ca putea sa va ceara si mai mult daca aveti si dvs. o culpa cat de mica ar fi ea...
Daca va complicati va trebuie si avocat,etc.

avocat Claudiu Lascoschi
Indiferent daca a fost sau nu depasit termenul de introducere a plangerii de catre partea vatamata ca urmare a evenimentului rutier,mi se pare o chestiune de onoare ,macar numai pentru suferinta sa la o varsta atat de inaintata sa ii achitati suma de bani pentru care v-ati inteles -si aceasta cu atat mai mult cu cat acesta si-a onorat promisiunea de a nu introduce plangerea.
Mi se pare o intelegere onorabila si mai ales urmata de evitarea oricaror alte posibile repercusiuni pentru dvs.=D>
Da, si suma este rezonabila.
Nu se poate spune ca nu a suferit...