Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... ROVINIETA - Proces Verbal de Constatare a ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

ROVINIETA - Proces Verbal de Constatare a Contraventiei 2020

Buna ziua.
Am primit un Proces Verbal de Constatare a Contraventiei (PVCC) emis de CNAIR.SA-CESTRIN pe numele fiicei mele (fosta proprietara a masinii in cauza, actualul proprietar fiind eu) in care se specifica ca autovehicolul cu nr. de inmatriculare GL-xx-XXX a circulat in data de 24.04.2020 la ora 05:20 locul DN1 Km219+250m Sercaia, jud. BV fara a detine rovinieta.

Nu am ce comenta vis-a-vis de acest PVCC intrucat probabil ca masina in speta probabil ca a trecut prin acea locatie cu mentiunea ca NU avea nici ITP nici RCA valabile din anul 2017 intrucat masina avea motorul defect din anul 2016 in Timisoara (unde fiica mea avea serviciu).
La data 24.04.2020 a "contraventiei" mai sus amintite, masina a fost ridicata pe PLATFORMA din TM pentru a fi adusa la GL de o firma transportatoare din TM.

Masina (cu numerele de inmatriculare montate dar fiind pe respectiva platforma) a fost inregistrata ca si cum ar fi circulat fara rovinieta la data respectiva, ea avand statutul de marfa fiind pe platforma.
Eu detin documentul de transport (CMR) cu data sus mentionata a "contraventiei".

1. Care sunt pasii (si documentele necesare) pe care trebuie sai parcurg pentru a contesta acest PVCC emis de CNAIR-CESTRIN.
2. Pot face aceasta contestatie fara a "angaja" un avocat.
3. Avand in vedere ca am incercat sa rezolv amiabil cu cei de la CNAIR aceasta greseala a agentului constatator si am fost facut NEBUN prin faptul ca am motivat ca nu am timp de mers prin tribunal pe greseala altora (convorbire telefonica inregistrata de mine si specificata interlocutoarei), doresc sa solicit despagubiri morale.

Astept sfaturile dumneavoastra calificate in domeniu si ce pasi ar trebui sa'i parcurg.

Multumesc anticipat.
Aveti 15 zile la dispozitie, calculate de la data comunicarii, pentru a depune la judecatorie plangerea contraventionala. Puteti sa o faceti fara avocat, dar sunt multe detalii la mijloc si e dificil de prezentat via forum. Ce pot sa recomand este sa cautati pe net modele. Nu uitati ca se depune in 2 exemplare originale la instanta, impreuna cu copie de pe PV si alte acte (ex. Act care dovedeste ca masina era transportata pe platfoma). Taxa de timbru e 20 de lei.

florea_ctin a scris:

Buna ziua.
Am primit un Proces Verbal de Constatare a Contraventiei (PVCC) emis de CNAIR.SA-CESTRIN pe numele fiicei mele (fosta proprietara a masinii in cauza, actualul proprietar fiind eu) in care se specifica ca autovehicolul cu nr. de inmatriculare GL-xx-XXX a circulat in data de 24.04.2020 la ora 05:20 locul DN1 Km219+250m Sercaia, jud. BV fara a detine rovinieta.

Nu am ce comenta vis-a-vis de acest PVCC intrucat probabil ca masina in speta probabil ca a trecut prin acea locatie cu mentiunea ca NU avea nici ITP nici RCA valabile din anul 2017 intrucat masina avea motorul defect din anul 2016 in Timisoara (unde fiica mea avea serviciu).
La data 24.04.2020 a "contraventiei" mai sus amintite, masina a fost ridicata pe PLATFORMA din TM pentru a fi adusa la GL de o firma transportatoare din TM.

Masina (cu numerele de inmatriculare montate dar fiind pe respectiva platforma) a fost inregistrata ca si cum ar fi circulat fara rovinieta la data respectiva, ea avand statutul de marfa fiind pe platforma.
Eu detin documentul de transport (CMR) cu data sus mentionata a "contraventiei".

1. Care sunt pasii (si documentele necesare) pe care trebuie sai parcurg pentru a contesta acest PVCC emis de CNAIR-CESTRIN.
2. Pot face aceasta contestatie fara a "angaja" un avocat.
3. Avand in vedere ca am incercat sa rezolv amiabil cu cei de la CNAIR aceasta greseala a agentului constatator si am fost facut NEBUN prin faptul ca am motivat ca nu am timp de mers prin tribunal pe greseala altora (convorbire telefonica inregistrata de mine si specificata interlocutoarei), doresc sa solicit despagubiri morale.

Astept sfaturile dumneavoastra calificate in domeniu si ce pasi ar trebui sa'i parcurg.

Multumesc anticipat.

Plingerea contravențională se depune la judecătoria de care aparține domiciliul dvs.
Operatoarea care v-a răspuns la telefon are dreptate, nu se rezolva decât în instanța. Lăsați despăgubirile morale.

Daca nu va descurcați cu plângerea, angajați un avocat și solicitați, pe lângă anularea PV de contravenție și plata cheltuielilor de judecată de către CNAIR. Asa veți fi și "despăgubit moral".

latka, utilizator
Multumesc pentru sfaturi Dna. Cristina.
Sper ca demersul meu in justitie pentru anularea acestui P.V. care este intocmit pe numele fiicei mele (plecata din tara din Martie 2019) sa aiba sorti de izbanda, pentru ca 100 asemenea P.V. daca vor fi retrimise ca notificare nu le voi lua in consideratie dacat atunci cand persoana avizata este vinovata.
Dl.. latka
Va multumesc pentru interesul acordat insa vin cu unele precizari.
Dupa cum scrie si in procesul verbal, este lesne de inteles ca legea nu iti permite multe nereguli ale unui sistem ineficient, corupt si plin de hibe si care trebuie sa fie suportat de cetateni onesti.
Un astfel de PVCC am mai primit in trecut (2015) pentru aceiasi masina, insa atunci am platit acea contraventie pentru ca fiica mea a uitat sa scoata le acea data aceasta Rovinieta. Deci si-a asumat raspunderea si a platit greseala ei.
De aceasta data insa greseala este a CESTIN institutia care se ocupa cu sistemul de monitorizare a infrastructurii rutiere. Dumnealor trebuiau sa isi asume responsabilitatea inainte de a emite o asemenea greseala pentru a nu pune lumea pe drumuri (gestionate de ei si la fel de proaste ca si prostiile pe care ei le fac) fara sa aiba vre-o vina.

Ati pomenit de
pe lângă anularea PV de contravenție și plata cheltuielilor de judecată de către CNAIR. Asa veți fi și "despăgubit moral"
.
De ce considerati ca plata cheltuielilor de judecata ar constitui despagubirea morala a unui cetatean care nu a eludat legea?
De ce cetatenii trebuie sa suporte greselile autoritatilor din moment ce CNAIR este considerata o autoritate?
Timpul meu liber sunt dispus sa-l consum cum doresc eu nu cum vrea CNAIR prin tribunale.
Avand un serviciu, cine imi plateste orele de invoire fara plata pentru a merge la tribunal?
Cheltuielile de transport si consumul fizic si moral stiindute nevinovat, cine le platesc?

Deci ar trebui sa fim mai rigurosi nu numai cu noi insusi cand este vorba de greseli si sa nu mergem pe principiul ca este omeneste sa gresesti pentru ca sei ce fac greseli sa descotorosesc rapid de culpa si arunca vina asupra ta ca cetatean fara ai mustra constiinta ca de fapt ei au gresit.

Va multumesc inca o data pentru raspuns.
Eu va cred si va inteleg. Problema e ca asa functioneaza justitia, nu numai in Romania. Odata emis acel PV de contraventie, el nu se poate anula decit in justitie. Actul prin care cereti anularea PV de contraventie se cheama plingere contraventionala. Daca vreti despagubiri morale si pedepsirea vinovatului/vinovatilor, deschideti proces impotriva CNAIR (sau un functionar anume pe care l-ati identificat), pentru abuz in serviciu. Veti merge mult mai mult in justitie, decit prin plingerea contraventionala. Eu am pus intre ghilimele despagubirile morale, am crezut ca va prindeti, era vorba si de a-i pune la plata a ceva. Veti avea nevoie in mod sigur de un avocat bun, statul isi recunoaste greu prostia.
[ link extern ]

Din pacate observ ca nu stiti cum functioneaza justitia, nu neaparat cea din Romania. In instanta nu veti obtine adevarul sau dreptatea, ci un adevar juridic, obtinut daca veti sti sa respectati procedurile.

Nu luati ce va spun eu ca o critica, dimpotriva, doresc sa va ajut sa nu aveti dezamagiri mai mari.

latka, utilizator