Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Test covid-19 la revenirea la muncă, pe cheltuiala ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Test covid-19 la revenirea la muncă, pe cheltuiala mea

Buna! Vreau sa plec in concediu la mare săptămâna viitoare,la întoarcere mi-a spus șeful meu să-mi fac testul ptr covid-19,pe cheltuiala mea. Sunt obligat să-l fac?
Poate fi o solicitare rezonabila mai ales daca pot fi afectati alti colegi.
Trebuie sa aveti in vedere si dispozitiile art. 352 Cod Penal cu privire la Zădărnicirea combaterii bolilor.
Nu nu sunteti obligat. Concediu placut si sa va feriti de aglomeratii si spatii inchise.

Omul intreba in contextul legii daca e obligat ... nu ce parere aveti fiecare ...

Aurel Fleancu - Cabinet Individual de Avocat a scris:

Poate fi o solicitare rezonabila mai ales daca pot fi afectati alti colegi.
Trebuie sa aveti in vedere si dispozitiile art. 352 Cod Penal cu privire la Zădărnicirea combaterii bolilor.

Daca angajatorul va cere sa prezentati testul, dvs. ii prezentati nota de plata. Orice cheltuiala privind sanatatea lucratorilor se face pe cheltuiala angajatorului conform prevederilor Legii ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare,
-art. 7 (6) Măsurile privind securitatea, sănătatea şi igiena în muncă nu trebuie să comporte, în nici o situaţie, obligaţii financiare pentru lucrători.
Gasiti informatii utile aici: [ link extern ]
Va mulțumesc frumos! Zi frumoasa in continuare
Nu si in cazul unei pandemii precum COVID 19