Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Test covid neplatit de angajator
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Test covid neplatit de angajator

Lucrez la filiala unei asociatii culturale si in fiecare an participam (eu si membrii) la o manifestare culturala, organizata de forul superior. Eu organizez deplasarea membrilor si participarea lor. Anul acesta la acea manifestare s-a impus (de catre forul superior) ca conditie pt. participare ca persoana sa fie vaccinata, sa prezinte dovada imunizarii sau sa prezinte un test Covid negativ nu mai vechi de 72 ore.

Eu ca angajata nu ma deplasez din distractie, este jobul meu.
Nefiind vaccinata si nici imunizata, am intrebat daca se deconteaza testul. Raspunsul a fost ca nu.

Ce prevede legea? Platesc din buzunarul propriu desi deplasarea este sarcina de servici?
In cazul dvs. testul se plateste de catre angajator. Testul este obligatoriu pentru a putea participa la manifestarea respectiva.
Legea ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-art. 7 (6) Măsurile privind securitatea, sănătatea şi igiena în muncă nu trebuie să comporte, în nici o situaţie, obligaţii financiare pentru lucrători.
Gasiti informatii utile aici: www.avocatnet.ro/articol_581...
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca