avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bransament Energie Electrica pentru inceperea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bransament Energie Electrica pentru inceperea constructie casa. ...

Bransament Energie Electrica pentru inceperea constructie casa.

Buna ziua! Am obtinut in Dec. 2018 autorizatia de constructie in com 1 Decembrie. Anul acesta am dorit sa incepem sa turnam fundatia.

Am fi dorit sa stim daca odata cu emiterea autorizatiei de constructie de catre primarie, in baza noii Metodologii ANRE, este obligata sa asigure energie electrica ?

Ultima modificare: Vineri, 14 August 2020
whiteHat2050, utilizator
Cel mai recent răspuns: Romeo Valentin , Expert judiciar 17:38, 14 August 2020
Nu nu este obligat.
Mai ales daca Autorizatia a fost emisa in 2018 si acum ati inceput lucrarile, Autorizatia e deja expirata.
Valabilitatea de incepere a lucrarilor nu poate fi mai mare de 12 luni.
Atentie durata de executie e una si in 12 luni de la emitere se incep lucrarile, daca nu ati prelungit-o nu e in regula.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Autorizatie constructie Anca Puma Anca Puma Buna ziua, As vrea sa va intreb daca este necesara autorizatie de constructie pt. amplasarea unei cabanute de lemn, pe piloni, deci fara fundatie , pe un ... (vezi toată discuția)
De cate ori se poate prelungi autorizatia de constructie? FlorentinaMiloiu FlorentinaMiloiu Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti care-i procedura pentru a prelungi autorizatia de constructie! Mentionez ca a fost prelungita o data pe 2 ani, iar in ianuarie ... (vezi toată discuția)
Autorizatie de construire expirata AdrianDP AdrianDP Buna ziua, Ma confrunt cu o problema si poate reusiti sa ma lamuriti. In Iunie 2008 am obtinut o autorizatie de contruire pe o perioada de 36 de ... (vezi toată discuția)