Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... regim hotelier buna ziua. vecinul meu are apartament ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

regim hotelier buna ziua. vecinul meu are apartament in regim hotelier. are ...

buna ziua. vecinul meu are apartament in regim hotelier. are nevoie de aprobarea vecinilor pentru acest lucru ? nimeni nu e de acord pentru ca vin tot felul de pesti in bloc din aceasta cauza.
De obicei, NU, dar depinde de comportarea "chiriaselor", ma intelegeti, da?
Din cate am auzit, datorita plangerilor facute de catre vecini, in viitor se va cere acordul vecinilor pentru astfel de activitati.
Daca cineva m-ar intreba pe mine, despre aceasta metoda de inchiriere, eu nu as fi de acord, decat in conditiile in care si proprietarul ar locui acolo - ori acest lucru nu se intampla niciodata, de obicei, proprietarii au spatii excedentare si se pare ca castiga mai bine din aceasta activitate, dar locuiesc in cu totul alta parte si chiar nu-i deranjeaza protestele vecinilor de proprietate inchiriata.
Una peste alta, inchirierea locuintelor pentru astfel de "activitati" aduc prejudicii foarte mari vecinilor. Nu vreau sa dezvolt. Nici legislatia nu ne ajuta, "organul" cunoaste situatia si "merg pe burta" ...