Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Despagubiri de la acuzator/martori in urma unui dosar ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Despagubiri de la acuzator/martori in urma unui dosar penal clasat

Buna ziua., Un vecin a facut plangere impotriva mea, prin care m-a acuzat ca l-am amenintat cu moartea. A adus si 2 martori care pe parcursul cercetarilor si-au schimbat declaratiile. In urma cercetarilor am ajuns la calitatea de suspect. Procurorul a emis ordonanta de clasare a dosarului, iar in termenul de 20 de zile, acuzatorul nu a mai depus nici o plangere prin care sa conteste solutia din ordonanta.
Intrebare: pot sa ma constiutui parte civila si sa le cer despagubiri atat acuzatorului cat si martorilor? Am fost chemat de mai multe ori la Politie pentru audieri si consider ca reputatia mea a avut de suferit - sunt directorul unei societati comerciale..
Multumesc!
florin37, utilizator
Bună ziua,

Aveți de ales între a formula acțiune în pretenții în fața instanței civile, ori formularea unei sesizări pentru săvârșirea infracțiunii de inducerea în eroare a organelor judiciare și în acest dosar să vă constituiți parte civilă. În funcție și de temeiul indicat în ordonanța de clasare puteți determina și strategia de urmat.

Variante sunt, depinde foarte mult însă cum vă construiți dosarul.

florin37 a scris:

Buna ziua., Un vecin a facut plangere impotriva mea, prin care m-a acuzat ca l-am amenintat cu moartea. A adus si 2 martori care pe parcursul cercetarilor si-au schimbat declaratiile. In urma cercetarilor am ajuns la calitatea de suspect. Procurorul a emis ordonanta de clasare a dosarului, iar in termenul de 20 de zile, acuzatorul nu a mai depus nici o plangere prin care sa conteste solutia din ordonanta.
Intrebare: pot sa ma constiutui parte civila si sa le cer despagubiri atat acuzatorului cat si martorilor? Am fost chemat de mai multe ori la Politie pentru audieri si consider ca reputatia mea a avut de suferit - sunt directorul unei societati comerciale..
Multumesc!

Va multumesc tare mult!